zdroj Pixabay

LEKNÍN – TAJEMNÁ VODNÍ ROSTLINA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Ke krásným a obdivovaným květinám na naší zahradě patří i ty, které rostou ve vodě – tzv. vodní rostliny. A jednou z nejkrásnějších je bezesporu leknín. Pěstujeme jej v menším či větším jezírku, ale můžeme si tu radost dopřát i na terase či na balkóně, kde jim připravíme speciální nádoby s vodou.

Romantický leknín

Leknín (Nymphaea) je vytrvalá rostlina, jejíž plovoucí listy a nápadné květy jsou známé po celém světě, rostou volně od tropů až po mírný pás. Lekníny nás svými květy okouzlují již 4 tisíce let. Tajemně působící lekníny s oblibou pěstovali již v zahradách starověkého Egypta a ve staré Asii. V České republice rostou 2 druhy těchto vodních královen: l. bílý (N. alba) a l. bělostný (N. candida). Jako okrasné vodní rostliny se pěstují v mnoha kultivarech.

Co půvabný leknín potřebuje

Nabídka mrazuvzdorných leknínů je již poměrně široká a vybrat si může každý, ať už majitel většího anebo menšího jezírka, či ten kdo chce pěstovat rostliny v mini jezírku umístěném třeba na terase nebo na balkoně.
Při výběru je důležité si uvědomit, jak hlubokou vodu budou naše nové rostliny potřebovat. Zatímco některým postačí hloubka 30 cm, jiné budou potřebovat vodu hlubokou až 80 cm. Přičemž hloubka jezírka či nádoby se měří od hladiny až po povrch substrátu, do kterého rostlinu zasadíme. Do hluboké vody nemůžeme vysadit ty kultivary, které se hodí do mělčích vod a zase naopak.
Pokud bychom lekníny vysadili do vody příliš mělké, předvedou nám sice množství krásných listů, ale jen velmi málo květů.
Mladé rostlinky hned po výsadbě dáme nejdříve do mělčí vody, do hlubší je přemístíme, až když vytvoří více listů. Samozřejmě záleží na potřebách daného kultivaru.
Leknínům se nejlépe daří na sluncem ozářených místech. Krásně pokvetou, budou-li vystaveny slunci minimálně šest hodin denně. Pokud bychom měli jezírko na stinném místě, budou naše lekníny kvést jen velmi málo.
Lekníny také potřebují klidnou vodu. To znamená, že u těchto rostlin nebudeme instalovat fontánky či vodotrysky, které by vodu vířily.