zdroj Pixabay

OKRASNÝ ČESNEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kulovité květy nenáročné cibuloviny, které jsou složené až ze stovek malinkých kvítečků. Květy zářící různými barvami, které ozdobí každou zahrádku. Květy menší rostoucí na skalce i velké dominující každému záhonu. Květy vynikající ve skupinkách i jako solitéry. To všechno nabízí okrasný česnek.

Okrasný česnek

Česnek ozdobný (Allium cristophii) patří neprávem mezi méně známé a méně využívané cibulnaté rostliny. Přitom je to cibulovina nenáročná s nádherným květenstvím složeným z mnoha drobných kvítků. V naší zahradě se stane bezesporu dominantní ozdobou. Některé nízké druhy jsou méně nápadné, a proto vhodné do skalek, ale také mohou být vysoké i více než 1 metr, které na svých pevných bezlistých stoncích nesou velký kulovitý květ.
Mohou se vysazovat nejen do skalek, ale i na záhony, skvěle vypadají ve skupinách, radost nám udělají i jako solitéry. Okrasný česnek kvete od května až do srpna, takže vhodnou kombinací druhů můžeme naši zahrádku vyzdobit na celé letní období. Některé druhy příjemně voní, jiné zase přinášejí známé česnekové aroma, které může být někomu i nepříjemné…
Většina druhů okrasného česneku má jen minimální pěstitelské nároky. Vyhovuje jim jakékoliv stanoviště, jsou nenáročné i na půdu, daří se jim ve vápnité půdě – pozor však na silně promáčené a špatně propustné půdy, které česneku vůbec nevyhovují. Protože je to rostlina mrazuvzdorná, nemusíme si dělat starosti, jak přečká zimu. Snad jen estetickou nevýhodou jsou listy, které velmi brzy žloutnou, zatímco česnek stále kvete. Sušená květenství okrasného česneku jsou dekorativní a nepřehlédnutelnou dominantou v každém aranžmá.

Nejrůznější druhy okrasného česneku

Existuje mnoho druhů okrasných česneků. Některé z nich mají například listy úzké, jiné zase naopak široké. Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité. Liší se také barvou květu a svou výškou. Například:
Česnek obrovský (Allium giganteum) je vysoký přes 1 m a má květy světle fialové stejně jako č. holandský (A. Hollandicum).
Č. karatavský (A. karataviense) patří mezi nejnižší, hodí se do skalky, má světle růžové květy,  č. kulatohlavý (A. sphaerocephalon) vyniká půvabnými červeno purpurovými nebo fialovými květy, které rozkvétají až v srpnu.
Č. zlatožlutý (A. moly) či č. žlutý (A. flavum) se žlutými květy je menší, hodí se do skalek, připomíná divoký č. medvědí, ale kvete až koncem černa.
Č. modrý (A. caeruleum) s hustými paličkami kvítků sice drobnějších, zato překrásně azurově modrých.
Č. Christophův (A. Christophii) v barvě světle modré nebo fialové má obrovské květenství – koule z kvítků má až 25 cm a záhon zdobí od května až do července.
Č. aflatunský nebo také perský (A. aflatunense) je jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů, který můžeme obdivovat už brzy v květnu