zdroj Pixabay

PÉČE O OKRASNOU ZAHRADU V ČERVENCI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Léto a měsíc červenec. V posledních letech byl suchý a zahrádkáři museli neustále své rostliny zalévat. Letošní červenec vypadá zatím alespoň v tomto ohledu lépe. Konečně si můžeme užívat plodů své práce a těšit se ze sklizených plodů a z moudrosti našich předků uschovaných v pranostikách: V červenci déšť a slunečná pohoda – hojná bude v příštím roce úroda. Červenec žne žita, višně k tomu vítá.

Červenec a květiny v okrasné zahradě

Pravidelně zaléváme rostliny balkonové i všechny ostatní, které pěstujeme v nádobách. Pravidelně a vydatně je také přihnojujeme. Zálivku dodáváme všem okrasným rostlinám, pokud dlouho neprší. Raději zaléváme občas, větší dávkou spíše navečer než ráno. Nesmíme také zapomínat na zalévání skalniček.
Růže si potřebují vhodnou výživu, dodáváme ji tedy do půdy nebo zálivkou na list. Dvouletky, které jsme vyseli v květnu a červnu, už začínáme na záhonech přepichovat. Aby byla zahrada krásná i na podzim a také pro příští jaro, vyséváme přímo do půdy macešky, mák, pomněnky, primulky, sedmikrásky a další dvouleté krasavice.
Čeká nás také řízkování rostlin – jak pokojových, tak i balkonových, připravit si můžeme pelargonie, fuchsie…
Začátek prázdnin znamená, že ze země vyjímáme cibule tulipánů. Necháme je proschnout, abychom je mohli na konci měsíce zase do půdy zasadit.
Trvalkám, které už odkvetly, odstraňujeme květy a zasychající stonky. Remontující trvalky jsou svým způsobem výjimečné a mohou znovu obohatit naši zahrádku, ty seřízneme hlouběji. (Remontace je opětovné kvetení rostliny ve vegetačním období.)
Nezapomeneme ani na sbírání barevných a vonných květů, abychom je usušili a na naplnění potpouri. (Pot-pourri je označení pro nádobu, která obsahuje směs sušených vonných rostlin a koření. Má v našich domovech vyvářet příjemné a přirozené ovzduší.)

Trávník už neroste tolik jako v červnu

Trávník teď v červenci roste mnohem pomaleji než v červnu. Pravidelně jej sečeme podle pravidla jedné třetiny, což znamená, že jej posekáme tehdy, když tráva přeroste požadovanou délku o třetinu.
Živé ploty z jehličnatých či stálezelených dřevin se začínají rozrůstat podle vlastní vůle…bývají teď neurovnané, hrbolaté, což znamená, že už potřebují červencový udržovací střih, který je pěkně srovná.