zdroj Pixabay

OLEANDR – ROZMARNÁ PÝCHA LETNÍCH ZAHRAD

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Oleandr byl v minulosti pýchou zámeckých parků, ale postupně se dostával do mnoha zahrad ve městech i na venkově. Ovšem proto, že se jedná o rostliny subtropické a těm podmínky našeho klimatického pásma nevyhovují, většinou se s ni mi setkáme hlavně v květináčích na terase, verandě, balkonku…

Stálezelený oleandr obecný

Oleandr obecný (Nerium oleander) je stálezelený vzpřímený dekorativní keř až strom, který může dosáhnout i více než 5 metrů. Jeho domovinou je možná Středomoří, od Mauritánie, Maroka a Portugalska až po východní část. Ale doma je i na Arabském poloostrově, v jižní Asii i na Dálném východě – oblast jeho výskytu je tak rozsáhlá, že se nedá přesně určit místo původ.
Keř má na dřevnatých stoncích poměrně úzké, kožovité sytě zelené a podlouhlé listy o velikosti kolem 10 až 15 cm (jejich šířka je asi 2,5 cm). Na konci stonků se objevují bohatá barevná a nádherná květenství. Musíme si však dát pozor – jsou jedovaté.

S nádechem exotiky

Nádherně kvetoucí zbarvený oleandr nám vždy přinese do zahrady exotiku. Listy během zimy neopadávají. Ovšem v našich podmínkách pěstujeme oleandr převážně v nádobách, kde dosahuje výšky maximálně 2 metry. Přestože je ve střední Evropě už déle než 500 let, s mírným klimatem se dosud nesmířil. Ve našich podmínkách se této exotické rostlině daří v jimních zahradách, ale v létě se můžeme radovat z její krásy i na zahrádce.

Pěstování s nádechem exotiky

Oleandr je citlivý na nízké teploty, proto ho venku můžeme pěstovat zhruba jen od poloviny dubna do poloviny října. Vybereme pro něj nejteplejší místo, nejlepší bude chráněné zdí případně najdeme místo u zdi na jižní straně.
Během zimy potřebuje oleandr místo nejen dobře osvětlené, ale také dobře větratelné s teplotou od 2 do 6 ° C. Jakmile se venku ochladí, musíme ho přenést do světlého prostoru, kde teplota neklesá pod 4 °C, ale také nepřesahuje 8°C. Ideální je prosklená terasa, schodiště či chodba. Tmavý sklep není vhodný, ale zase je lepší než vlhký skleník, kde oleandru hrozí plísňové choroby.
V předjaří – tedy od poloviny března potřebuje dostatek světla. Zvýšíme teplotu na 10 až 12 ° C, abychom tak dosáhli dřívější tvorby poupat. Musíme také odstranit nemocné a povadlé části, které by zbytečně ubíraly rostlině sílu.
V létě nás pak oleandry obdarují nádherně rozkvetlými květy. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme.
Zaléváme je nejlépe dešťovou vodou – častá a bohatá zálivka se doporučuje během kvetení. Zatímco v zimě ho zaléváme zhruba jednou za 10 dní – od března pak už častěji. Pravidelné polévání teplou vodou podporuje rozvití květních pupenů.

Přihnojování je důležité právě během růstu, od dubna až do konce září je ho třeba přihnojovat jednou týdně.
Oleandry vyžadují slunné stanoviště.
Zemina – nejvhodnější je směs zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku. Dobře prospívá jen v zásadité půdě.
Maximálně jednou za 2 až 3 roky je nutné rostliny přesadit.
Tvarování a řez – mladé rostliny tvarujeme zaštipováním těsně nad pupeny.
Starší rostliny pak můžeme zmlazovat řezem – tím podpoříme nejen hustotu, ale i kvetení oleandru.

Pozor – oleandr je rostlina jedovatá.