zdroj Bogdan

POPÍNAVÝ PODRAŽEC VELKOKVĚTÝ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Popínavé rostliny patří dnes již k nepostradatelným rostlinám okrasných částí našich zahrad. Všechny druhy, které se u nás pěstují, nacházejí také mnohostranné uplatnění. Obdivujeme je pro půvab jejich olistění i tvar a barvu květů, ale i pro způsob jejich růstu.

Popínavé rostliny

Popínavé rostliny zdobí ploty, loubí, kmeny stromů i svahy, terasy a pergoly. Dovedou pod svými listy ukrýt často nevzhledné otlučené zdi či stěny a zákoutí, která potřebujeme ukrýt před zraky návštěvníků. Tak zvané popínavky mají zcela zvláštní – mimořádné vlastnosti.
Některé z nich jsou ovíjivé se stonky, které se otáčejí kolem své opory. Jiné se přidržují svými úponky a ty další zase mají přísavné terčíky, kterými se k opoře přichytnou. A existují i takové popínavé rostliny, které potřebují, abychom je k jejich pevné opoře pravidelně vyvazovali. Tou pevnou oporou mohou být napnuté dráty, mříže či laťky, k nimž jednotlivé výhonky podle potřeby rozvádíme a vyvazujeme.

Podražec je ideální krycí rostlinou

Přímo ideální rostlinou pro zakrytí loubí i besídek je podražec (Aristolochia). Je to liána dorůstající do výšky až 10 metrů. Tato unikátní popínavá rostlina pochází se Severní Ameriky. Využijeme ho k zakrytí vysokých zdí, mohutných sloupů a balkónů. Jeho velké srdčité listy mají sytě zelenou barvu, překrývají se jako střešní tašky a dokážou vytvořit příjemné prostředí pro letní odpočinek na zahrádce.
Zajímavé jsou i hnědozelené květy, které mají tvar zakřivené trubky či zajímavé dýmky – podobají se květům orchidejí. Aby byly květy opylovány, jejich intenzivní vůně přitahuje hmyz. Vnitřní část květu je pokryta chloupky sloužící jako mucholapky, ty uvolní uvězněný hmyz, až když splní svou povinnost. Plod podražce je podlouhlá pukající tobolka s mnoha semeny – podobá se okurce.

Co podražec potřebuje

  • Přestože má slunné stanoviště rád, prudké slunce mu nevyhovuje, zato však výborně snáší i zastíněné stanoviště.
  • Má rád hlubokou půdu bohatou na živiny a také přiměřeně vlhkou. Přílišné vlhko v půdě mu nesvědčí, hlavně v zimě by přemokřením trpěl.
  • Řez je možný nejlépe po odkvětu, nebo zjara ještě před rašením. Protože podražec roste bujně přebytečné výhony jednoduše odstřihneme nebo bez obav (podle potřeby) zkrátíme.
  • Můžeme si ho zkusit i rozmnožit, a to buď výsevem brzy na jaře, roubováním na vlastní kořeny nebo hřížením.
  • Podražec je rostlina opadavá a mrazuvzdorná – v našich klimatických podmínkách dobře přezimuje, vydrží i přes mínus 30 °C.
  • Je také odolný proti škůdcům.