zdroj Pixabay

PUPEČNÍK ASIJSKÝ ANEB FONTÁNA MLÁDÍ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Popínavá rostlina, která je známá především v tradiční asijské (indické i čínské) medicíně. Indická ajurvéda poznala její příznivý vliv na lidský organismus už před tisíci lety. Jako rostlinná droga se u pupečníku asijského užívají listy, ale i mladé výhonky. To je u nás dosud méně známý pupečník.

Pupečník asijský anebo Gotu Kola

Známý je hlavně pod názvem Gotu Kola (Centella asiatica) – u nás se jí říká pupečník asijský. Je nízká půdopokryvné rostlina s plazivým kořenujícím stonkem. Zelené listy jsou dlouze řapíkaté, okrouhlé, jemně vroubkované a květy jsou velmi drobné, zpočátku mají zelenou, později tmavě červenou barvu.
Gotu Kola roste divoce v příkopech a bažinatých oblastech tropické Asie, najdeme ho v Číně, Indii i na Srí Lance, nebo třeba na Javě, v Austrálii či v jižní Africe…

Jak pěstovat pupečník – snadno

Bylinka je jednoduchá na pěstování a nemá na nás žádné zvláštní nároky. Protože k nám přišla z tropických oblastí, u nás se pěstuje jako hrnková pokojová rostlina, kterou je třeba chránit před mrazem.
Pupečník potřebuje teplé stanoviště, vyhovuje mu plné slunce, ale zvládne i polostín.
Nároky na půdu: vyžaduje písčitou, středně vlhkou humózní půdu.
Stejně tak i nároky na vlhkost jsou střední.

Co nabízí pupečník

Pupečník asijský je jednou z nejvýznamnějších léčivek, která příznivě působí na lidské zdraví. Jeho fascinující a všestranné účinky prý podle některých léčitelů překonají i slavný žen-šen. Obsahuje řadu minerálních látek včetně zinku, vápníku, draslíku, hořčíku také chrom, mangan, sodíku, selen i oxidu křemičitého a mnohé další. Najdeme v něm flavonoidy, aminokyseliny a samozřejmě také vitamíny – především vitamín A, B, C, D…
Jeho léčivé vlastnosti jsou známy a využívány v tradiční čínské, africké i ajurvédské medicíně. Nejčastěji se používají listy a velmi účinné jsou i mladé výhonky pupečníku.

Léčivé vlastnosti a všestranné účinky na zdraví

  • Posiluje nervový systém, zvyšuje obranyschopnost organismu.
  • Prodlužuje život, zvyšuje naši inteligenci – pomáhá s vyvážením pravé a levé mozkové hemisféry, prokrvuje mozek, zlepšuje paměť.
  • Působí protizánětlivě, zabraňuje usazování cholesterolu v cévách a zlepšuje krevní oběh.
  • Zevně přispívá k léčbě ran, aftů, nevzhledné celulitidy, zvyšuje pružnost pokožky.
  • Podporuje zdravý spánek, zmírňuje bolest hlavy a posiluje celkovou psychickou kondici a vitalitu.

V Asii se listy pupečníku používají do salátů nebo se vaří rovnou s pokrmy.
Ze sušené drogy si připravíme jednoduše čaj (čajová lžička se zalije vařící vodou a po 10 až 15 minutách přecedíme. Popíjíme vícekrát denně.