zdroj Pixabay

PŮDOPOKRYVNÉ ROSTLINY NAHRADÍ TRÁVNÍK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Možná se nám nedaří vypěstovat trávník podle našich představ, možná snad máme na zahrádce problematické míst, kde nám tráva prostě neroste, a dost možná, že jsme se rozhodli nahradit špatně přístupnou trávníkovou plochu něčím jiným než trávou. Pak si vždy můžeme najít nějakou vhodnou tak zvanou „náhražku“.

Bohatá nabídka půdopokryvných rostlin

Rozhodneme-li se nahradit trávník či zazelenit větší plochu někde ve stínu, pak si můžeme vybrat se široké nabídky půdopokryvných rostlin, ty totiž po vysazení působí velmi atraktivně. Mnohé z nich nabízejí kromě hustého olistění i květy nebo barevné plody. Půdopokryvné rostliny mají ještě další výhody: jsou skoro nezničitelné, a navíc s nimi není příliš mnoho práce. Můžeme je použít do předzahrádek, do malých i větších zahrad. Jsou stále vitální a dodávají prostoru nový rozměr. Vlastností a půvabu půdopokryvných rostlin se využívalo už v době baroka, kdy problematická místa architektonicky řešených zahrad zakrývaly půdu. K oblíbeným rostlinám patřil už tehdy samozřejmě břečťan (Hedera), barvínek (Vinca) či tlustonitník (Pachysandra).

Proč náhrazovat trávník

Prostě je to tak, v některých místech se trávníku nedaří, přestože se o něj tolik staráme. Mohou to být strmější svahy, zastíněné plochy (například pod starými stromy), nebo naopak plochy vystavené přílišnému slunci, ale i úzká a jinak nepřístupná místa v okolí domu (tam by se tráva špatně sekala), ale i místa zastíněná staršími stromy nebo jiné suché části zahrady. Tyto plochy zůstávají většinou volné a pomalu zarůstají plevelem, případně řešíme jejich zasypáním štěrkem či řezanou kůrou.

Ostatní rostliny místo trávníku

K rostlinám, které jsou schopny nahradit trávník, mají husté olistění, mohutné trsy a vydrží i na těch problematických místech patří nejrůznější trvalky, ale také okrasné dřeviny, okrasné trávy i kapradiny.
Je možné, že nás trochu překvapí cena, která je z počátku vyšší než u klasických trávníků. Ale u těchto rostlin najdeme zase spoustu výhod. Na přední místo jistě patří i ta, že nemusíme takové plochy sekat. Navíc tyto rostliny nám budou chránit půdu před vysoušením, obohatí ji o humus a budou také zabraňovat růstu plevelů.