zdroj Pixabay

JAHODKY INDICKÉ SE NEMUSÍME BÁT

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nízka půdopokryvná okrasná trvalka na první pohled připomíná známou lesní jahodu. Uplatní se jako podrost stromů, ale také náhrada trávníku, protože snese občasné sešlapání. Můžeme ji získat od přátel, sousedů, ale lze si ji také koupit i v zahradnictví jako rostlinu okrasnou.

Jahodka indická

Jahodka indická (Duchesnea indica) je nízká půdopokryvné trvalka, která se svými listy a způsobem růstu velmi podobá jahodníku obecnému, tedy lesní jahodě (Fragaria vesca). Podíváme-li se pozorněji na plody, uvědomíme si rozdíl. Červené plody jahodky jsou totiž bez typické vůně i šťavnaté lahodné chuti.
Jahodka pochází sice až z jižní a jihovýchodní Asie, ale v současnosti ji najdeme jako okrasnou rostlinu téměř po celém světě. Dosahuje výšky pouze kolem 10 cm a vytváří plazivé ochlupené šlahouny, které mohou být dlouhé až 50 cm. Na mnoha místech pak zakořeňují samostatní jedinci.  Trojčetné listy jahodky indické mají zubaté okraje. Kvete drobnými žlutými květy, objevují se na rostlině od května až do konce června. Žlutá barva květů na jahodkách je další rozdíl od jahodníku obecného, jenž  má drobné bílé kvítky. Hezké kulovité plody (správněji souplodí) jahody trčící směrem vzhůru po celou dobu postupně dozrávají a mají krásnou rumělkově červenou barvu. Ale ochutnáme-li, jejich chuť nás zklame – je totiž mdlá.  Díky tomu nehrozí jejich nadměrná konzumace a v malém množství nezpůsobují žádné potíže.

Jednoduchý návod na pěstování jahodky indické

Pěstování jahodky indické je velmi jednoduché, pokud jí poskytneme správné umístění a půdu, nepotřebuje žádnou speciální péči.
Pro rostlinky vybereme polostinné až stinné stanoviště. Půdu potřebuje jahodka humózní a spíše vlhčí. Množí se velmi dobře plazivými lodyhami, které v uzlinách zakořeňují a vyrůstají z nich nové rostlinky. Rozmnožování semeny zajišťují ptáci či mravenci.

Jahodka roste bujně, rychle se rozrůstající výběžky brzy pokryjí půdu zajímavým kobercem, který snáší občasné lehké sešlapání, proto se uplatní jako náhrada trávníku. Starší rostliny postupně vymrzají, přezimují jen mladé odnožující rostlinky. A ještě zajímavost: Naši předkové pěstovali okrasnou jahodku indickou již v 18. století a používali ji především jako lem zahradních chodníčků, ale také ji měli v závěsných nádobách třeba na verandě.