zdroj Pixabay

STŘÍBŘITÁ SANTOLINA

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Santolina má ráda plné slunce a také teplo. Dobře se však pěstuje i na našich zahrádkách, je totiž zcela nenáročná a svými zajímavě vykrajovanými stříbřitými listy dělá radost pěstitelům i návštěvníkům zahrádek. Její vůni však oceníme i v kuchyni, takže by neměla chybět v žádné bylinkové zahrádce. Využívaná je i jako léčivka.

Půdopokryvná stříbrná santolina

Svatolina cypřišková také santolina (Santolina chamaecyparissus) je stálezelený polokeř dorůstající do výšky kolem 40 cm. Jedná se o rostlinu půdopokryvnou a neopadavou – což znamená, že nám zdobí zahrádku po celý rok. Její domovinou je jihozápadní Evropa, ale najdeme ji i v severozápadní Africe.
Její pozoruhodné jemně vykrajované stříbřité listy kontrastují se sytě žlutými kulovitými květy, které se podobají hlavičkám heřmánku. Kvete po celé léto – od července až do září. Dotkneme-li se dlaní listů, ucítíme zajímavou, poměrně silnou kořeněnou vůni.

Požadavky na pěstování

Santolína potřebuje maximálně slunné a také teplé stanoviště.
Zemina musí být dobře propustná, nejlépe hlinitopísčitá a na živiny přednostně chudá.
Nesnáší přemokření substrátu, hlavně v zimě je na ně velmi citlivá. Proto nezapomínáme při výsadbě na dobrou drenáž.
Tato pozoruhodná bylina pochází sice z teplých krajin, ale v našich podmínkách je mrazuvzdorná až do mínus 24 °C (podle některých pramenů je to prý až – 29 °C).

Umístit ji můžeme v podstatě kamkoli, krásně se vyjímá ve skalkách, na okrajích záhonků, hezky vypadá jako lem chodníčků. Vyniká i v trvalkových či bylinkových záhonech. Je také možné tvarovat ji na menší živé ploty. Sytě žlutá barva jejích květů vytváří krásnou kombinaci s modrofialovými květy levandule.
Po odkvětu její odkvetlé stonky ostříháme. Začátkem jara pak zastřihneme celý keřík, aby zdola „nevyholoval“.

Svatá bylina

Svatá bylina“ je hezký název a rostlina má díky svému neobvyklému olistění ještě hezčí vzhled. Již od antických dob se santolina využívá jako bylina léčivá. Používali ji hlavně k léčbě bolavých revmatických kloubů, na masáže, obklady a lázeňské koupele.
Čerstvě natrhanou svatolinu přidáme do teplé vodní lázně, kde se plně uvolní její silice. Z květů se připravuje posilující čaj. Sušené květy bezpečně (podobně jako levandule) odpudí moly, stačí zavěsit do skříně malou uvázanou kytičku.