zdroj Pikist

JAK PĚSTOVAT OBLÍBENÝ RYBÍZ

In Ovoce, Poradna by walsla

Kdo by v našich končinách neznal rybíz? Kdo by ho snad neměl rád? A kdo ze zahrádkářů by snad rybíz nepěstoval? Rybíz patří k oblíbenému drobnému ovoci, a protože se mu v našich podmínkách dobře daří, nechybí snad v žádné zahrádce. Vybírat si můžeme podle barvy, chuti, času dozrávání, ale na výběr máme i mnoho pěstitelských tvarů této dřeviny od stromečků až po keře rozložité, kulovité… Klimatické podmínky na jejich úspěšné pěstování u nás máme, takže rybíz by neměl chybět v žádné zahradě.

Rybíz a výsadba

Rybíz vysazujeme nejlépe na podzim. Předem si dobře připravíme půdu, odplevelíme ji a alespoň měsíc před výsadbou do ní zapracujeme hnůj nebo vyzrálý kompost. Keře vysazujeme do jamek vždy o něco hlouběji, než rostly ve školce. U stromkových rybízů je nutné počítat s opěrným kolíkem – ten musí být tak vysoký, aby zabezpečil místo roubovaných částí korunky, která by se mohla při silnějším větru či velké nadílce sněhu v místě srůstu s podnoží vylomit.

Rybíz musíme řezat

První řez – rybíz, který jsme vysadili právě teď na podzim, již koncem zimy, v předjaří hned seřízneme. Zkrátíme výhonky na 2 až 3 pupeny, abychom podpořili tvorbu nových výhonků. První rok po výsadbě necháváme na keři jen čtyři až pět pravidelně rozložených silnějších výhonků. V druhém a třetím roce necháme z nových výhonků zase čtyři až pět vhodně rostoucích, aby tvořily pěkný keř a nepřekážely si. Tak získáme již na tříletém keři (kdy rybíz začíná nejlépe rodit) pět až šest jednoletých a také čtyři až pět dvouletých a současně i tři až čtyři tříleté výhonky.

Další roky

Tento poměr větví se snažíme udržovat řezem i v dalších letech – vždy odstraňujeme nejstarší výhonky a necháváme ty nejmladší. Může se stát, že nové výhonky rostou slaběji – v tom případě provedeme silnější řez a odstraníme větší počet starších větví (tří nebo i dvou letých). Pomoci nám může i tzv. řez „na hlavu“. Keř zcela zmladíme, když mu seřízneme všechny výhonky a začneme s tvarováním zase od začátku.

Stromečkové rybízy

V prvním roce necháme tři až čtyři vhodně rostoucí výhonky, v druhém roce zůstane čtyři a šest pěkně rozložených výhonků, a aby se dobře rozvětvily, zkrátíme je asi o jednu třetinu. Ve třetím roce zkracujeme vzrostlé výhony i boční obrost na větvích. Rodící stromek by měl mít pět až sedm větviček v různém věku, ty staré postupně nahrazujeme mladšími. A jestliže se na kmeni objevují výhonky z podnože, ihned je odstraníme.

Na co si dát pozor

Pozor si musíme dávat na ptáky! Ti objeví rybízové keříky velmi rychle a během dne dokážou sklidit celou úrodu za nás. Zkusit můžeme nejrůznější plašidla (pásky, odrazky světla apod.), ale vězme, že ptáci si na ně za několik dní zvyknou a … snad nejúčinnější jsou sítě, kterými rybíz překryjeme.