zdroj Pikist

TRVALKY JSOU OZDOBOU KAŽDÉ ZAHRADY I

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kdo by neznal trvalky. Pokud se chceme každý rok těšit z krásných květin, vybíráme si spíše nenáročné, a hlavně také dlouhověké druhy trvalek. Většina z nich se rozmnožuje dělením starších trsů, některé i semeny. Jejich pěstování nebývá náročné, jak by se snad mohlo zdát.

Trvalky – nelze zvolit nejkrásnější

Krásných trvalek je skutečně velké množství a jen těžko bychom určili, které z nich jsou nejkrásnější. Podívejme se na některé z nich.

Astra (Aster amellus) je trvalka středně vysoká a hodí se dobře do smíšeného záhonu. Požaduje slunce a mírně vlhkou půdu s obsahem humusu. Kvete až na podzim. Rozmnožuje se dělením starších trsů a vysazovat ji můžeme, i když kvete. Vždy jednou za dva až tři roky bychom měly astry rozdělit.
Čemeřice (Helleborus niger) je dlouhověká trvalka, která kvete v zimě. Upoutá naši pozornost nejen svými křehkými květy, ale i stálezelenými kožovitými listy. Potřebuje spíše polostín, humózní, mírně vlhkou a mírně zásaditou půdu. Bude nám vděčná, jestliže ji po odkvětu přihnojíme. Vysazuje se během sezóny s kořenovým balem. Rozmnožuje se dělením trsů a samovolně hojně vypadávajícími semeny.

Denivka (Hemerocallis hybrid) – pěstuje se v široké barevné paletě. Aby vynikly její úzké trávovité listy, potřebuje k tomu dostatek prostoru. Potřebuje místo na slunci, ale dobře roste i v polostínu. Vyhovuje jí výživná, stále mírně vlhká půda. Je nutné chránit ji před slimáky, kterým chutná. Kvete už koncem jara, v červnu. Rozmnožuje se lehko dělením starších trsů. Vysazujeme ji i během celého vegetačního období s kořenovým balem.
Flox (Phlox paniculata) je trvalka s nádherně vonícími květy, které jsou ozdobou záhonu po celé léto. Aby dobře rostla, potřebuje slunce nebo polostín, mírně vlhkou a humózní půdu a vzdušné místo. Rozmnožujeme ji dělením starších trsů. Vysazovat ji můžeme s kořenovým balem po celou sezónu.
Chryzantéma (Chrysanthemum grandiflorum) je velmi nenáročná a velmi aromatická. Upřednostní chráněné místo na slunci, ale snese i polostín. Vhodná je pro ni mírně vlhká a kyselá propustná půda, kterou obohatíme kompostem. Bude nám vděčná za pravidelný přísun živin. Kvete až na podzim a rozmnožuje se také dělením starších trsů.