zdroj Pixabay

BALKON S BAREVNÝMI CIBULOVINAMI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Přenosné květinové nádoby ozdobí šedé balkóny, velkou terasu i zahradu. Proč bychom si smutný městský balkon nemohli zkrášlit právě cibulovinami v nádobách? Stačí květináče naplnit vhodnou zeminou a už můžeme sázet. Díky barevným kombinacím rozkvetlých cibulovin si náš posmutnělý balkon proměníme v rajskou zahradu.

Jak na výsadbu cibulovin

Aby se zemina nevyplavovala, zakryjeme odtokový otvor na dně připravené čisté nádoby vrstvou hliněných střepů (ze starých rozbitých květináčů), nebo vrstvu kartonu či novinového papíru.
Do nádoby nasypeme minimálně 10 cm kvalitního substrátu. Cibuloviny potřebují hlinitopísčitou půdu, která nemá být ani příliš těžká ani hutná. V případě potřeby ji vylehčíme pískem, drobným štěrkem nebo šotolinou či listovkou.
Vrchol cibulek musí vždy směřovat nahoru, ale pokud si nejsme jisti, položíme ji na bok. Nejhlouběji vysazujeme největší cibule a zakryjeme zeminou. Její vrstva má být dva až tři krát vyšší, než je výška cibule. Pokud bychom ji posadili mělčeji, může se stát, že rostliny nevykvetou. Následuje střední velikost cibulek, které nemají být přímo nad předchozí cibulí, ale pěkně kolem, také je zasypeme. Nakonec přijdou na řadu nejmenší cibulky, na ně přijde asi 6 centimetrová vrstva zeminy.

Jak o cibuloviny pečujeme

Pěstování cibulovin v nádobách není složité, přesto je péče o ně důležitá.
Osazené nádoby pravidelně, ale jen s mírou zaléváme. Nikdy nesmí stát ve vodě, ale také je nikdy nenecháme vyschnout. Nejlepší způsob, jak se vyhnout přemokření, a tím i hnilobě cibulí je postavit květináč do misky naplněné oblázky a kamínky.

Co s nimi přes zimu

V nádobách nám cibule přezimují bez problémů venku. Pokud čekáme silné mrazy, můžeme nádoby chránit před promrznutím – obalíme je jutou, bublinkovou folií apod. Menší lze třeba naskládat do vhodné bedny, tu pak vyplníme slámou, listím, novinovým papírem… Nádoby umístíme co nejblíž ke zdi a pro jistotu je překryjeme pletivem, aby si na nich nezačali pochutnávat hlodavci.
V době, kdy je venku pod nulou, se vynechává zálivka.
Jakmile se objeví první výhony, sundáme kryty, postavíme nádoby na vybraná místa a začneme s pravidelnou zálivkou i hnojením. Vyšším rostlinám (tulipány, narcisy) pořídíme raději oporu. Pravidelně pak odstraňujeme odkvetlé květy. Po odkvětu nádobu uklidíme tam, kde cibule v klidu zatáhnou. Počkáme ještě alespoň 5 týdnů, pak suché a žluté listy seřízneme, cibule vyjmeme a nádoby využijeme na pěstování letniček. Cibule prohlédneme, napadené, nemocné a poškozené odstraníme. Ty zdravé pak uskladníme na suchém, tmavém, chladném a dobře větraném místě, abychom je mohli příště zase vysadit.