zdroj Pixabay

ČAS NA POSILOVÁNÍ IMUNITY

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

V podzimním období začíná být imunita často diskutovaným tématem, ale v letošním roce získala další rozměr. Jak odolat nachlazení, chřipce či jiným virům, jak zajistit, abychom neonemocněli. Lidský organismus dokáže bojovat, ale nemoci podlehne v případě, že je oslabena jeho imunita.

Příroda pomáhá zvyšovat imunitu

Příroda si dokáže s lecčím poradit a nabízí dostatek možností, jak naši obranyschopnost posílit. Patří k nim léčivé bylinky, koření, potraviny (ovoce, zelenina) například známá jeřabina, jablečný ocet, kurkuma, kvašené zelí, rakytník…

Léčivé rostliny

Při léčení nemoci nebo zvyšování imunity můžeme používat byliny ve formě čajů, tinktur, lázní, sirupů. Čaje si připravíme z bylin, které jsme si sami nasušili, nebo si je koupíme v lékárně, můžeme si vytvářet i různé směsi, které pak budou účinnější. Nikdy bychom neměli pít čaj déle než tři týdny, pak si uděláme pauzu a znova.

Bez (Sambucus) je imunostimulační, protizánětlivý, antivirový. Je to také sedativum, které snižuje horečky a čistí průdušky.
Divizna (Verbascum) pomáhá s vykašláváním hlenů, zmírňuje křeče průdušek. Má protizánětlivé účinky.
Dobromysl (Origanum vulgare) pomáhá při chorobách průdušek, dokáže čistit zahleněné plíce a působí mírně sedativně.
Echinacea (Echinacea) český název je také třapatkovka – působí na imunitní systém velmi výrazně, nejenže podporuje tvorbu bílých krvinek, ale hlavně ničí viry, bakterie i plísně. Lichořeřišnice (Tropaeolum) je velmi účinné antibiotikum, má protizánětlivé bakteriostatické (antibiotikum, které zabraňuje růstu bakterií) účinky a výrazně posiluje imunitu. Používá se při nemocech dýchacích cest.
Lípa (Tilia) je známé antipyretikum (snižování horeček), sedativum (uklidňující), vyvolává pocení a léčí průdušky.
Mateřídouška (Thymus) efektivně působí na imunitu, je účinným sedativem a vynikajícím léčebným prostředkem při zánětu průdušek, má také protizánětlivé účinky.

Meduňka (Melissa) je silně protivirová, antibakteriální, sedativní, pomáhá při léčení herpesu (opar stačí potírat tinkturou).
Měsíček (Calendula officinalis) je nenáročnou a univerzální léčivkou našich zahrad. Pitím měsíčkového čaje posilujeme naši imunitu a pročišťujeme krev. Má antibakteriální a antivirové, protizánětlivé účinky.
Rakytník (Hippophae rhamnoides) posiluje imunitu, zvyšuje odolnost vůči střesu, zajišťuje harmonickou funkci centrální nervové soustavy, působí proti bakteriím a virům.
Růže šípková (Rosa canina) zdobí posmutnělé podzimní období veselými červenými šípky. Šípek je nejzdravějším plodem podzimu. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, působí proti infekcím i proti nachlazení, má také protizánětlivé účinky.
Šalvěj (Salvia)jako biostimulátor zvyšuje obranyschopnost organismu. Má antiseptické, antioxidační i antimikrobiální účinky. Tinktura je vynikající při bolestech v krku. Nedoporučuje se však těhotným a kojícím ženám.
Yzop (Hyssopus officinalis) pomáhá při léčbě průdušek a plicních onemocnění, podporuje vykašlávání. Působí dezinfekčně a antibioticky. Užívá se hojně jako kloktadlo při suchém kašli a zánětech dýchacích cest.