zdroj PxHere

JAK PĚSTOVAT ZDRAVÝ A CHUTNÝ JEŘÁB

In Ovoce, Poradna by walsla

Jeřabiny jsou nejen krásné, ale i zdravé. Navíc je sladkoplodý jeřáb strom velmi dekorativní a jeho oranžové plody se na podzim stávají okrasou zahrad a parků. Zbarvené střapce korálků lákají aranžéry i děti, milují je ptáci. Ovšem jsou poněkud trpké, proto pěstitelé přivítali nový sladkoplodý jeřáb, který byl před dvěma sty lety objeven na Moravě.

Trpké jeřabiny ptačího jeřábu

Lákavé oranžovo červené plody jeřábu ptačího, který byl často vysazován podél cest, sváděly vždy k ochutnání. Jeho plody však byly spíš trpké, měly až svíravě kyselou chuť.
Krásný a užitečný strom z čeledi růžovitých jeřáb obecný nebo také j. ptačí (Sorbus aucuparia) roste v mírném teplotním pásmu celé severní polokoule. Má mnoho lidových názvů, říkají mu například jeřábek, jeřabina, korálek atd.

Sladkoplodý moravský jeřáb

Počátkem 19. století byl na Šumpersku u obce Ostružná objeven strom jeřábu plný sladkých bobulí – pravděpodobně vznikl přirozenou mutací. Do listiny povolených odrůd byl zapsán jako Jeřáb sladkoplodý Moravský (Sorbus aucuparia var.moravica), křížením bylo vyšlechtěno i několik nových užitkových druhů.

Snadné pěstování

Dřevina není náročná na pěstování ani na polohu, hodí se i do horských oblastí (dokonce až do výšky 1 500 m).
Nevyhovují jí příliš vlhká stanoviště, kde trpí strupovitostí, naopak upřednostňuje sušší místa.
Jeřabině se dobře daří v hluboké půdě, ta může být i kyselá, ale nikoliv vápenitá (tam by se totiž dožila jen několika let).
Jeřabina má ráda slunce – pokud jí dopřejeme místo na slunci, pak se dočkáme kvalitních plně vyzrálých plodů.
Pěstovat ji lze jako zákrsek, čtvrtkmen, polokmen i vysokokmen.
Řez se provádí hlavně výchovný pro tvarování korunky. Pak už postačí občasný udržovací řez, kdy odstraňujeme přerostlé výhony.
Plodí na dvouletém i starším dřevě. Sklizeň jeřabin začíná v druhé polovině září, i když vydrží na stromě déle, ale pak se scvrkávají. Čím později jeřabiny sklízíme, tím budou sladší. Rozmnožování sladkoplodých jeřábů se doporučuje očkováním nebo roubováním na vhodné podnože.
Ani s přezimováním si nemusíme dělat starosti, protože tato dřevina je plně mrazuvzdorná.
Je vhodná do zahrady, do parků, sadů i na pastviny, a protože jsou také odolné vůči emisím v ovzduší, je vhodné je vysazovat jako stromořadí kolem silnic, do parků i na městská sídliště.