zdroj Pikist

JEŘABINY NABÍZEJÍ ZDRAVÍ PŘÍMO NA ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Recepty by walsla

Jeřabina je vysazována podél cest a silnic (dokáže totiž velmi dobře vzdorovat nepříznivému ovzduší, je odolná i vůči emisím), setkáme se s ní proto hlavně v městských aglomeracích, ale také na pastvinách, v zahradách i sadech. Kromě užitných vlastností se jeřabina jistě uplatní i jako krásná dekorativní rostlina, která navíc každoročně nabízí své plody jako zdroj potravy pro ptactvo.

Zdraví nám může růst na zahradě

Světle červené mírně lesklé plody jeřábu sladkoplodého jsou jemně nakyslé, neboť obsahují hodně vitamínu C (dokonce víc než citrusy). A tento vitamín dokonce poté zůstává i ve šťávách. V jeřabinách najdeme i vápník, železo, jód, karotenoidy, organické kyseliny, pektin, třísloviny a hořčiny…

Zdravý ježáb pomáhají při poruchách činnosti štítné žlázy, při menstruačních a klimakterických potížích, při revmatismu i některých virových onemocněních. Bobule mají mírně projímavý a močopudný účinek. Je také dokázáno, že obecně jeřáb posiluje celý náš organismus.

Jeřáb obecný odrůda ‘Moravský sladkoplodý’ (Sorbus aucuparia var.moravica) od jeřábu ptačího se liší chutí a také zoubkováním listů: původní druh má listy celokrajově zoubkované, sladkoplodý má zoubkování jen do poloviny listu. Pokud si nejsme jisti, ochutnáme zralé bobule, divoká forma má plody nahořklé, ale i ty se dají využít.

Jak využívat jeřabiny

Využití plodů jeřábu obecného je vskutku mnohostranné. Bobulky můžeme konzumovat přímo za syrova, případně je lze také suši a posléze jen tak mlsat (třeba jako rozinky), nebo z nich připravujeme lahodný čaj. Velké využití je pro ně přichystáno v kuchyních našich hospodyněk. Ty z nich připravují kompoty, likéry, vína, sirupy, džemy, marmelády, rosoly. Mohou se také přimíchat do omáček, které podáváme ke zvěřině.
Plody se mohou při přípravě džemů kombinovat například se vzdálenou příbuznou černou jeřabinou (arónie černoplodá, říká se jí také temnoplodec černý nebo jeřáb černýAronia melanocarpa).

Jeřabinkový kompot s malým množstvím cukru

Z plodů si můžete připravit výborný kompot, který se hodí ke špatně stravitelným tučným jídlům.
Jeřabiny odtrhneme od stopek, dobře omyjeme a necháme okapat. Narovnáme je do připravených zavařovacích sklenic a posypeme malým množstvím cukru. Zalijeme teplou vodou, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 85 °C. Pak hned ochladíme.

Sušené jeřabinky k mlsání

Výborné jsou i jeřabiny sušené, využijeme je na přípravu čaje nebo jen na mlsání místo rozinek.
Sušíme je ve větrané místnosti, pokud nám některé při tom zhnědnou, hned je odstraníme – uložíme do sklenice a pak si pochutnáváme.
Pokud chceme přidávat sušené plody do ovocných čajů, napřed dobře vyzrálé plody omyjeme, poté je asi 10 až 15 minut povaříme v trošce vody. Přidáme větší množství cukru a necháme přes noc prosladit. Druhý den je usušíme v troubě.