zdroj Wikimedia

CELEROVÝ ZÁZRAK – BULVOVÝ, ŘAPÍKATÝ I LISTOVÝ

In Poradna, Zelenina by walsla

Možná, že ještě někteří lidí stále nepřišli této zelenině na chuť. Ale celer v sobě ukrývá velké množství látek prospěšných našemu zdraví a je jen na nás, abychom jej vyzkoušeli. Pak si uvědomíme, že si na něm můžeme skutečně i pochutnat.

Celer znali už v dávnověku

Původní domovinou celeru neboli miříku vonného (Apium graveolens) je antické Středomoří, dnes se už ale pěstuje nejen po celé západní Evropě, ale i v Asii i Americe. Znali jej už ve starém Egyptě, v Řecku i Římě. O jeho pěstování a zvláštní chuti se zmiňovali dávní básníci, mimo jiné i slepý pěvec Homér. Celer byl tehdy pokládán za tajemnou rostlinu, symbol smutku a smrti. Byl zasvěcen bohům podsvětí, proto také například staří Egypťané kladli celerové listy ve věncích na hroby a pojídali ho jen při pohřebních hostinách.
Ale už ve středověku pěstovali zahradníci celer jako chutnou zeleninu určenou do polévek, salátů či třeba pod hovězí pečeni. U nás se ujal až ve druhé polovině 19. století.

Celer je zázrak: bulvový, řapíkatý i listový

Postupným šlechtěním vznikly různé kulturní formy. V našich zahrádkách nejčastěji pěstujeme celer bulvový (Apium graveolens L. var. rapaceum) – ten už dnes patří k tradičním kořenovým zeleninám. Jeho bulvy se mohou jíst syrové, častěji však tepelně zpracované. Používají se do polévek, omáček i pod maso, smaží se jako řízky…

Křupavé chutné řapíky nám nabízí celer řapíkatý (Apium graveolens L. var. dulce) – je vynikající součástí zeleninových salátů. Při pěstování se většinou zdužnatělé řapíky listů před sklizní přikrývají (například papírem, novinami) a vybělují, aby měly křehčí chuť. Patří mezi tak zvané lahůdkové zeleniny. V Asijské kuchyni se řapíkatý celer peče, vaří, dusí i smaží.

Celer listový (Apium graveolens L. var. secalinum) se pěstuje pro bohatou listovou růžici. Tak trochu připomíná petržel – je však mohutnější a má intenzivnější chuť. Nejčastěji se používá do polévek.

Zázračný celer a jeho účinky na naše zdraví

Celer se pěstuje pro bulvy i nať – v kuchyni mají všechny formy rovnoprávné zastoupení, mají podobnou chuť a aroma, obsahují bílkoviny, silice, vitamíny, vápník, sodík, draslík, hořčík, fosfor…
Je prokázáno, že éterické oleje, které obsahuje, dokáží zničit v našem těle plísně, bakterie a odplavit různé škodliviny. Množství vitamínu skupiny B zase podporuje naši koncentraci.
Celer pomáhá i při nachlazení, rozpouští hleny. Má posilující vliv na činnost ledvin, proto je vhodný při revmatismu a dně. Do svého jídelníčku ho mohou zařazovat také nemocní cukrovkou a doporučuje se i při nervových slabostech.
Navíc platí i za známé afrodisiakum.