zdroj Pixabay

KONTROLUJEME ZAHRADNÍ „NÁŘADÍČKO“

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V zimních měsících máme dostatek času na kontroly, vymýšlení a přípravy. Připravujeme se na novou sezónu, vymýšlíme jak a čím vylepšit naši zahrádku. A kontroly? Ty se většinou týkají zásob semen, nádob, stavu nářadí, ale také zahradního nářadí. Máme všechno, co budeme potřebovat? Co by nám mohlo ještě usnadnit práci?

Trávník a sekačky

Máme na zahrádce trávník? A kdo nám s ním pomáhá? Dávno už to není kosa a srp. Bez dobré výkonné sekačky se už dnes asi neobejdeme. Při výběru přihlížíme k velikosti trávníkové plochy, přístupnosti terénu, dosahu elektřiny apod. Koupit si můžeme sekačky elektrické, benzínové či akumulátorové, anebo robotické. Rotační, vřetenové, bubnové, lištové, strunové…
Mezi největší výrobce sekaček patří například: Bosch, Stiga, Hecht a Al-ko… S výběrem sekaček nám může pomoci odborník nebo si najdeme vhodné stránky na internetu, například: https://vas-pomocnik.cz/test-sekacek/ nabízí test sekaček 2021.

Kultivátor či rotavátor

Kvalitní zkypření půdy, které usnadní každoroční dřinu při obdělávání záhonů všem pěstitelům – to nám nabízí výkonný pomocník kultivátor, někdy se mu říká rotavátor. Jeho využití najde především majitel rozsáhlejšího pozemku po celý rok. Ať už na jaře při výsadbě, nebo na podzim, kdy do půdy pomůže zapracovat kompost, chlévskou mrvu apod. Některé modely mají i zajímavá příslušenství jako je třeba pluh nebo vyorávač brambor.

Náletové dřeviny a křovinořez

Motorové kosy nebo křovinořezy jsou velmi užitečným pomocníkem na zahrádce. Jednak nám pomohou posekat trávu na hůře přístupných místech, na nerovném terénu, kam se například běžně se sekačkou nedostaneme, ale také jimi můžeme likvidovat náletové dřeviny.

Řez stromů i keřů

Pravidelný řez dřevin patří k opakujícím se povinnostem profesionálního zahradníka i každého zahrádkáře. Během roku je třeba odstřihnout či odříznout měkké i tvrdé větvě stromů a keřů, k tomu potřebujeme vhodné nůžky. I tady si můžeme vybrat ze široké nabídky, mohou být elektrické, mechanické nebo aku, teleskopické, jedno i dvou břité… Můžeme si prohlédnout nabídku na: https://www.sigmashop.cz/

Drtič zahradního odpadu nebo štěpkovač

Když už jsme odstranili suché větvě dřevin, vyvstane před námi otázka, kam s nimi. Drtič zahradního odpadu si s tímto zahradním odpadem poradí. I tady máme v nabídce bohatý výběr zahradních drtičů – zvolíme si podle rady odborníka, zkušeného známého, nebo dáme na osvědčeného výrobce (AL-KO, Black&Decker, M.A.T Group…)