zdroj Pixabay

ZAJÍMAVÁ PUPAVA

In Bylinky, Poradna by walsla

Vytrvalá planě rostoucí bylina, kterou najdeme při procházce na loukách, připomíná zajímavý rozevřený bodlák jakoby přilepený na zemi. Jmenuje se pupava, na Slovensku jí říkají krasovlas. Často se o ni zajímají malíři, botanici i děti, a to nejen kvůli neobvyklému vzhledu, ale také proto že její lůžko úboru chutná tak trochu jako kedluben.

Zajímavá, i když pichlavá pupava

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) je rostlina vytrvalá a patří k hvězdicovitým. Má hrubý oddenek, velmi krátkou, až zakrslou lodyhu, její pichlavé silně dělené listy připomínající bodlák vytvářejí přízemní růžici. Listy jsou dlouhé kolem 30 cm.
Přímo uprostřed listové růžice vyrůstají poměrně velké oboupohlavní květy (mohou mít od 5 až do 15 cm v průměru), kvete od konce června do začátku září. Plodem pupavy je nažka s chocholem štětinek. Na louce vypadá jako vylisovaná, na zem přilepená pichlavá ozdoba.

Kde se daří pupavě

Pupava má ráda slunce, roste proto na sušších slunných místech, zabydluje se na loukách, pastvinách, kopcích. Roste také na mezích, stráních, vřesovištích a okrajích lesů. Často dává přednost sušším až neúrodným půdám, spíše písčitým či kamenitým.
Je rozšířena téměř po celé Evropě, ale objevuje se i v Asii. U nás v České republice ji najdeme občas roztroušeně, místy však hojně. Dříve byla často pěstovaná především v klášterních zahrádkách, později zplaněla.

Účinné látky a působení

Obsahuje polysacharidy, silice, pryskyřice, třísloviny, enzymy…
Droga se uplatňuje hlavně v urologii, protože působí močopudně i potopudně. Zlepšuje činnost ledvin a zároveň urychluje vylučování odpadních látek z těla. Pomáhá při zánětu močových cest i při potížích s prostatou.
Má také antimikrobiální účinky, tzn. podobné účinkům antibiotik.
Pupava dále povzbuzuje chuť k jídlu, dezinfikuje střeva, umožňuje vyprazdňování, má mírně projímavé účinky.
Používá se také zevně – nejčastěji formou koupelí při různých plísňových i hnisavých kožních onemocněních nebo ekzémech.

Sbírá se kořen

Čerstvý oddenek má hořkou, pálivou chuť. Kdysi byl hojně používán v lidovém léčitelství a také ve veterinární medicíně (k léčbě koní a prasat).
Sbírá se kořen (v květnu nebo na podzim) – jednoduše jej vyrýpneme, omyjeme a rozdělíme na menší části, které sušíme buď opatrně ve stínu nebo třeba v sušičce (při teplotě do 40 °C).

Nejčastěji se droga podává ve formě prášku.
Odvar (15 až 30 g drogy na ½ litru vody) se osvědčil při nachlazení a zahlenění, proti katarům, při potížích močového ústrojí, nebo problémech trávícího traktu. Využít jej můžeme i na koupele.

Ochutnejme úbor pupavy

Také pupavu jako mnoho jiných divoce rostoucích rostlin můžeme konzumovat. Odstraníme nažky a listy – jí se bílá podsada úboru. Její struktura i chuť se podobá kedlubně s mírným ovocným nádechem.