zdroj Pxhere

PŘEDPĚSTUJEME SI VLASTNÍ SAZENIČKY

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Poslední dobou cena sazeniček na trhu podstatně vzrostla. A někdy bývají kupované sazenice i méně kvalitní. A tak zvažujeme rozhodnutí, že si vyzkoušíme předpěstovat oblíbené letničky či voňavé bylinky sami. Zjistíme, že domácí výsev není tak složitý, jak se nám zprvu zdálo. Navíc budeme zažívat radost a potěšení při růstu už od malého semínka.

Výsev a co budeme potřebovat

Napřed si dobře promyslíme, co budeme chtít na zahrádce nebo v truhlíkách na balkoně pěstovat. Pak si obstaráme potřebná semínka. Abychom měli všechno pohromadě, připravíme si výsevní misky, výsevní substrát, semínka a také cedulky s fixem na označení.

Pro sazeničky vybereme vhodný substrát

Substrát musí být čistý a zdravý, bez zárodků chorob a škůdců, dále jemný a na živiny chudý, aby vyklíčená semínka dobře rostla a staly se z nich silné sazeničky odolné proti chorobám. Pro předpěstování je nejvhodnější použít výsevní substrát, který je pro semínka přímo určen. I když je možné připravit si vlastní ze zahradní zeminy, vhodnější je koupit jej ve zahradnické prodejně. Pokud se rozhodneme připravit si ho ze zahradní zeminy, prosejeme a odlehčíme trochou písku či rašelinou. Na dno nádoby nezapomeneme dát drenážní vrstvu (asi 1 až 1,5 cm) z hrubého štěrku, teprve na ni dáme zeminu.

Nádoby pro výsev

Semínka můžeme vysévat do truhlíků, květináčů, do kelímků, krabiček, misek apod. Výběr výsevní nádoby záleží na tom, jestli bude sloužit pouze pro předpěstování nebo ji využijeme na trvalý růst rostlinky. Pokud už rostlinky nebudeme přesazovat, volíme výsevní nádobu nejen praktickou, ale také dekorativní. Jestliže budeme bylinky doma jen předpěstovávat, pak lze využít i speciální miniskleník (z plastu anebo skleněný) anebo malý fóliovník. Tam se nejlépe udržuje optimální klima potřebné na klíčivost semen a potom i na růst nových mladých rostlinek.
Při rozhodování je třeba přihlédnout i k velikosti osiva. Na ta jemná semínka je vhodnější větší vysévací truhlík, pokud budeme vysévat větší semena, zvolíme raději menší květináč (výhodou je, že v takovém případě je později nebudeme muset oddělovat).

Recyklovatelné nádoby

Využít můžeme i recyklovatelné obaly od vajec nebo speciální výsevné nádoby či třeba rašelinové tablety jiffy. Jiffy se vyrábějí z kvalitní rašeliny, stačí je namočit do vody, a když nabobtnají, vložíme do nich připravená semena.
Výhodou těchto obalů je sto procentní rozložitelnost – můžeme je pak jednoduše přesadit na záhon, do pěstebních nádob, ale dají se také dobře kompostovat.