zdroj Pixabay

LEDNOVÁ OCHRANA ROSTLIN

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

I leden má svou nepopiratelnou krásu…ledová královna vládne a vykouzlí nám nádherné chladné modro bělavé zimní obrazy. Povšimneme si pavučin s jemnou námrazou, barevných ojíněných plodů okrasných dřevin, zbytků namrzlých vysokých stébel dekorativních i obyčejných travin. Na trvalkových záhonech nebo možná pod nízkými dřevinami rozkvetly v celé své kráse čemeřice… Rostliny jsou teď snad více zranitelné, potřebují naši ochranu.

Ochrana kmenů ovocných stromů

Právě nyní v lednu nastal nejvhodnější čas pro odstranění borky ovocných stromů, často se pod ní totiž ukrývají kokony škůdců či výtrusy hub. Borku seškrabeme a spálíme.
(Borka je odumřelá povrchová vrstva kmene. Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou i několik cm, jiné zase tenkou a hladkou. Borky z některých stomů jsou léčivé.)
Chránit musíme i kmeny ovocných stromů. Aby nevznikaly mrazové puklinky, použijeme třeba netkanou textilii, abychom je ochránili před divokou zvěří, obalíme kmeny pletivem.

Čemeřice patří k lednovým šperkům zahrady

Velké květy čemeřic obdivují všichni a nejen proto, že na zahrádce kvetou v tomto období jako jedny z mála. Čemeřice černá (Helleborus niger) často předvádí svou mimořádnou krásu už v prosinci, také proto jí v některých zemích říkají „vánoční růže“. Je to odolná trvalka, která na zahrádce spokojeně roste i celá desetiletí. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu, například pod nižšími dřevinami. Na trhu se dnes setkáme s řadou barevných variant a všechny jsou krásné, ať už je to například č. korsická, vonná, nachová či zelená… Na oblibě neztrácejí, i když se jedná o rostliny jedovaté. Znamená to, že prostě musíme být opatrnější.

Nezapomeňme na pokojové rostliny

V zimě více topíme, méně větráme a doma většinou máme suchý vzduch (především v panelových bytech), což našim pokojovým rostlinám nevyhovuje. Před opadem nebo hnědnutí listů a květů většinou pomůže jemné pravidelné rosení či sprcha (pozor: po listech nikdy nesmí voda stékat). Rosení je důležité pro rostliny právě kvetoucí, nebo pro ty před rozkvětem. Týká se to například kamélií (Camellia), azalek (Rhododendron simsii), řemenatek – klívií (Clivia). Některé rostliny mají v zimě klidové stadium, jsou to třeba sukulenty či některé orchideje – ty rosit nesmíme.