zdroj Pixabay

CESTY A VODA – NOVÝ ROZMĚR ZAHRADY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Aby se zahrada stala součástí našeho života a odrazem našeho životního stylu, musíme o ni bez přestání dobře pečovat. Zahradničení je vášeň, kterému rádi propadneme, a stále hledáme, jak bychom naše království vylepšili. Staráme se o zeleninovou, ovocnou i okrasnou část, snažíme se o co nejvyšší úrodu a vychutnáváme si příjemné okamžiky volna v přírodě strávené. Je důležité věnovat se i odpočinkovým a komunikačním částem zahrady.

Cesty a cestičky jsou tepny zahrady

Zahrada se samozřejmě nemůže obejít bez komunikací: cest, cestiček a pěšin. Propojují jednotlivé zahradní části, provázejí nás po celém pozemku. Zavedou nás od vchodových dveří do užitkové části, k jezírku, ke květinovým záhonům i k odpočinkovým místům.
Jejich umístění je třeba si dobře promyslet. Cesty by neměly jen zmateně kličkovat nebo být geometricky rovné. Jejich přirozeným tvarem je mírný oblouk. Důležitá je jak šířka cesty (ta by měla být od 60 až do 120 cm), tak i bezpečný přístup na určená místa.

Čeká nás také rozhodnutí, z jakého materiálu budeme cesty budovat. Důležité je vědět, chceme-li měkké cestičky nebo spíš tvrdší chodníky. Existuje velké množství nabídek a my hledáme krásný, pohodlný a bezpečný povrch naší komunikace, protože cesty tvoří samostatný dekorativní prvek zahrady.
S tvrdým povrchem jsou cesty dlážděné a betonové – pokud je dobře založíme, jsou bezpečné, stabilnější a vydrží velmi dlouho, aniž bychom je museli pravidelně udržovat.
Měkké cesty se lépe hodí do přírodně laděných zahrad, na měkký povrch můžeme použít cokoliv: například písek, štěrk, kačírek, říční valouny, drcené cihly, kůrový mulč, štěpky… Nevýhodou je, že nevydrží příliš dlouho a musíme se o ně pravidelně starat, což znamená doplňovat materiál, upravovat okraje a také odstraňovat plevel.

Podél cest vysazujeme rostliny tak, aby tu po celý rok nějaké kvetly – zjara to bývá čemeřice, krokusy i sněženky, podzimní cesty zdobí astry, chryzantémy, ocúny, v zimním období se tu krásně vyjímají menší keře s bobulemi a v létě je nabídka vegetace nepřeberná.

Voda na zahradě

Voda v zahradě zvyšuje její estetický dojem, vnáší do ní zvláštní klid, působí harmonicky a dodává prostoru nový rozměr. Zahrada vypadá zabydleněji, voda je tu stálým zdrojem krásy, přitahuje pozornost návštěvníků, je nám u ní příjemně.

Takovou atmosféru vytvoří zahradní jezírko, nádrž i potůček, navíc je můžeme doplnit o velmi efektní zahradní mosty nebo třeba vodní kolo. V jezírkách je možné pěstovat lekníny či rákosy a jiné vodomilné rostliny.
Možným řešením je i vývěrový kámen či jednoduchá fontánka. Stačí i větší atypická nádoba s oblázky a rostlinami – okrasný prvek umístáme poblíž terasy. Jako jednoduchý vodní element poslouží i různé obyčejné nádoby (vanička, dřevěný džber, soudek). Oblíbeným řešením bývají i plastová jezírka, která se zapouštějí do terénu. Doplníme je můžeme rostlinkami, oblázky, fontánkou či světlem.