autor: J.Dncsn

NĚŽNÁ PAVLÍNKA SAINTPAULIA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Něžná barevná kráska má s naší violkou vonnou navzdory názvu pramálo společného. Je to oblíbená pokojová rostlina pěstovaná v nejrůznějších barvách, aby potěšila naše oči i srdce. Je blízkou příbuznou gloxínie a obě jsou s oblibou v našich domovech pěstovány a při správné péči nám bude dělat radost i řadu let.

Saintpaulia nebo také africká fialka

Africká fialka (Saintpaulia) je pokojová rostlina, kterou koncem 19. století objevil v Jižní Africe německý koloniální úředník baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm byla tato něžná květinka pojmenována, populární se však stala až po jeho smrti. Ve 20. století se už pěstovaly po celém světě a za tu dobu bylo vyšlechtěno více než 20 tisíc odrůd.

Oblíbená pokojová rostlina

Pro svou skromnost a rozmanitost patří právem k našim nejoblíbenějším pokojovým květinám: kvete dlouho, pěstitel si může vybrat z několika barev, je zcela nenáročná, můžeme ji pěstovat i v bytech s ústředním topením… a navíc se dá fialka jednoduše množit.

Atraktivní květy nás upoutají na první pohled svým zbarvením a dlouhou výdrží, kvete totiž prakticky celý rok. Jen občas si odpočine, aby pak mohla znovu nakvétat. Milovníci africké fialky se stávají sběrateli barev a šlechtitelé zase každoročně nabízejí nové a nové exempláře lišící se jemnými barevnými odstíny, velikostí či plností květů. Saintapulia může být totiž plnokvětá, poloplnokvětá i jednoduchá, jednobarevná i dvoubarevná, s květy drobnými i obřími, hladkými či zvlněnými. Její listy jsou srdčité, masité a jejich povrch je pokryt drobnými chloupky.

Jednoduché vegetativní rozmnožování

Právě jednoduchost rozmnožování je dalším důvodem obliby africké fialky.
Množí se vegetativně – novou květinku získáme z listu matečné rostliny. Odtržený či uříznutý list i se stonkem dáme do sklenice s vodou nebo ho rovnou zapíchneme do květináčku se substrátem. Asi za osm týdnů se na bázi řapíku začnou tvořit nové rostlinky, které odtrhneme a vysadíme po jedné nebo i několik dohromady. Květiny mohou rozšířit naši sbírku anebo se mohou stát třeba pěkným dárkem pro naše přátele.

Pěstitelská pravidla

Abychom se mohli pyšnit krásnými rostlinami, zajistíme jim správné podmínky.
Teplotu udržujeme mezi 8 až 24 °C (mají rády i teplo zespodu). Umístění vyžadují světlé, ale mimo dosah přímých slunečních paprsků. Voda na zálivku musí být měkká, odražená, nesmí obsahovat mnoho solí. Postřik nepřichází v úvahu, protože africké fialky nesnášejí vodu na listech. Hnojení květina nevyžaduje, můžeme je slabě přihnojit v létě. Přesazujeme je většinou na jaře do mělkých květináčů nebo misek jen o málo větších. Substrát má být propustní, humózní (pH kolem 5 až 6).

Pro založení květů je potřebná délka dne 10 až 14 hodin.