zdroj PIXABAY

ODPOČINKOVÁ ZÁKOUTÍ NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zahrada je živoucí navštívenkou, vizitkou životního stylu jejího majitele. Každá zahrádka má mít kromě užitné plochy i plochu okrasnou a měla by obsahovat i „obytnou“ část. Je příjemné vypít si na zahradě ranní šálek čaje, pochutnat si na obědě uprostřed zeleně anebo posedět večer s přáteli… V mrazivých únorových dnech máme ještě čas promyslet si, jak udělat naši zahradu ještě krásnější.

Terasa, pergola nebo zákoutí pro posezení

Výhrou je, pokud máme z domu přístup rovnou na terasu. Terasa a obzvlášť, je-li alespoň částečně zastřešená, je totiž ideálním místem pro příjemné posezení. Podobnou funkci nám poskytne pergola osázená pnoucími rostlinami v blízkosti domu, která v parném létě nabízí příjemný stín. Ale příjemné posezení s dobrou kávou si můžeme dopřát i na zahradní lavičce, pohodlné houpačce nebo na zajímavých sedačkách, které jsme umístili v hezkém tichém zákoutí zahrady.

Zahradní nábytek

K obytné části zahrady samozřejmě patří i zahradní nábytek. Větší finanční náklady při jeho pořizování se nám rozhodně vyplatí a ruku na srdce: laciný plastový nábytek dřevo nenahradí. Šikovní kutilové si troufnou vyrobit jej sami, ostatní projdou obchodní centra a vybírají, co by se právě pro jejich zahradu hodilo.
Protože se jedná o investici na dlouhá léta, rozhodující by měla být kvalita dřeva. Volíme dřevo kvalitní a odolné (například z akátu nebo z modřínu), upřednostňujeme přírodní vzhled, protože křiklavé barvy by nám celkový dojem spíš rušily. Dřevěný zahradní nábytek sice vyžaduje péči, ale svou krásou je zcela nenahraditelným doplňkem obytné části zahrady.
Ozdobou zahrady může být i vkusná dřevěná plastika, ale své kouzlo má i dřevěné ptačí krmítko.

Prostor pro naše děti

Do zahrádky patří i naše děti a jejich „dětský svět“. Na bezpečném a klidném místě pro ně vybudujeme prostor na hraní. Pořídíme dětský zahradní nábytek, malý domek, prolézačky, skluzavku a doplníme dřevěným pískovištěm.

Kouzelné zahradní osvětlení

Zahradní osvětlení a zahradní nábytek dotváří kouzlo zahrad, opojné zákoutí naší zahrady zpříjemní i lampy nebo lucerny. Z bezpečnostních důvodů by mělo být světlo umístěno poblíž domu, okolo přístupových cest, u schůdků. Ale působivé je také osvětlení zajímavých míst na zahradě, ať už jsou to jezírka, části skalky, právě kvetoucí keře, dřevěné, kamenné či keramické dekorace apod.