zdroj Pikist

ABY NÁM LILIE ZKRÁŠLILY BALKON

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Lilie jsou květiny, které v létě obdivujeme na zahrádkách, v zámeckých parcích, na výstavách… Ale proč bychom si nemohli pěstovat lilie na balkoně, verandě či terase! Nemusíme se bát, existuje několik druhů, kterým se právě v nádobách daří velmi dobře.

Lilie v nádobách na balkoně

Možná nemáme zahrádku, nebo rádi zkoušíme něco nového a pěstovat lilie na balkoně není složité. Zajistíme-li jim slunné místo chráněné před větrem, dostatečnou zálivku a pravidelné přihnojování, vyroste nám na tu květinová nádhera. Jak vidíme, nejsou nijak náročné.

Cibule musíme vysadit brzy na jaře

Pokud se rozhodneme pro pěstování lilií na balkoně, musíme si včas pořídit cibule. Nejvhodnější jsou druhy, které jsou vyšlechtěné právě pro pěstování v nádobách a ty seženeme v zahradnických centrech. Koupit tu lze cibule nebo rostliny již předpěstované v květináčích. V žádném případě bychom neměli použít cibule lilií, které nám rostou na zahradě.
Pro nádoby s liliemi vybereme takové místo, kde jejich krása a elegance dobře vyniknou.

Jak o ně pečovat

Nejvhodnějším obdobím výsadby je konec února a předjaří.
Potřebujeme vhodnou hlubší nádobu (keramickou, hliněnou) s otvorem na odtok přebytečné vody. Na dno nasypeme minimálně 5 až 10 cm drenáže, na ni lehčí, mírně kyselý substrát a navrch vrstvu jemného písku.
Cibule se vysazuje do hloubky dvoj až trojnásobné výšky cibule, do jedné nádoby můžeme dát až 3 kusy. Nádoby umístíme do skleníku, nevytápěného sklepa, na studenou chodbu – na balkon je přeneseme až pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.

Umístíme je na místo chráněné před větrem, kde mají dostatek slunečního svitu nebo jemný polostín. Protože lilie patří k rostlinám, jež mají rády „hlavu na slunci a nohy ve stínu“, můžeme k nim vysadit třeba nízké drobné lobelky (Lobelia).
Všechny druhy lilií potřebují dostatečnou zálivku, nesnášejí suchý substrát, nezaléváme je však na listy. Během vegetace je pravidelně přihnojujeme. Zpočátku volíme více dusíku, po odkvětu jim svědčí draselná a fosforečná hnojiva, která podpoří vyzrávání cibulí.

Lilie odkvetly…co teď

Když lilie odkvetly, živiny listů by se měly zatáhnout do cibule, proto nádoby postavíme na místo chráněné před deštěm. Po zatažení můžeme cibule z květináčů vyjmout , očistit a uložit do rašeliny nebo hoblin – anebo je i s nádobou uklidíme do studené, bezmrazé místnosti. Někdo ponechává přezimovat lilie přímo na balkoně. Postaví je na podložku, obalí krytem (bublinkovou folií, jutou, kartonem, novinami, listím), ovšem zemina musí v tomto případě zůstat i v zimních měsících mírně vlhká.
Pokud nemáme vhodné místo, můžeme je na podzim jednoduše vysadit do zahrady a na příští jaro si pořídíme nové cibule.