zdroj Pxhere

OCHRANA ROSTLIN JE NEZBYTNÁ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Obecně platná pravidla na efektivní ochranu rostlin jsou vlastně jednoduchá. Vhodně zvolený přípravek musíme aplikovat ve správný čas, postupovat podle návodu, opakovat – je-li potřeba a kontrolovat jeho účinnost. Předjaří a jaro je doba, kdy je začínáme na zahradě používat.

Ochrana chemická i biologická

Na trhu nám nabízejí velké množství prostředků ke správné ochraně rostlin. Orientovat se v nich není vůbec jednoduché obzvláště, když důležitým předpokladem je právě výběr odpovídajícího přípravku. Tedy takového, který bude vhodný pro naše rostliny. Zvolit si můžeme mezi ochranu biologickou či chemickou.

Chemická ochrana rostlin

Zahradník chce na své byť malé zahrádce dosáhnout co nejvyšší úrodu a v co nejlepší kvalitě. Šlechtěné odrůdy rostlin jsou však více náchylnější k nemocem i k napadání škůdci. Pak je nutné proti nim začít včas bojovat ochrannými přípravky. Musíme je stříkat nebo poprašovat proti určitým škůdcům a chorobám – a to v určité době a určitými přípravky.

Pesticidy, fungicidy, insekticidy, herbicidy

Pesticidy je název prostředků určeným k boji proti škůdcům. Při práci s nimi musíme být opatrní, neboť všechny pesticidy jsou jedovaté.
Fungicidy bojují proti houbovým chorobám a plísním. Bývají to různé sloučeniny (organické i anorganické) mědi, rtuti, zinku a dalších. K preventivní ochraně osiva se nejčastěji používají fungicidní mořidla.
Insekticidy jsou zase prostředky určené k hubení škodlivého hmyzu. Podle toho, jak pronikají do hmyzího organismu se rozlišují insekticidy:
kontaktní – dotykové, které pronikají povrchem těla hmyzu
požerové a vdechové – které způsobují ochrnutí centrální nervové soustavy hmyzu
Herbecidy jsou pomůcky určené k hubení plevelů, mohou být buď totální (hubí všechny rostliny) nebo herbicidy selektivní vyhrazené pro určitý druh plevelu, na ostatní rostliny však škodlivě nepůsobí.

Stále nové moderní chemické přípravky

Na zlepšování složení chemických přípravků odborníci stále pracují. Chtějí pěstitelům poskytnou moderní chemické přípravky, jimiž by zahradníci mohli účinně bojovat proti většině škůdců a proti chorobám zahradních rostlin a plodin.
Na trhu se tak objevují stále nové a nové prostředky, proto je dobré se dobře informovat u prodejců. Je však nezbytné dříve, než použijeme jakýkoliv chemický prostředek, dobře se prostudovat návod a přesně jej dodržovat, abychom si nezpůsobili nedozírné škody. Vždy se řídíme doporučením výrobce a používáme ochranné prostředky.