zdroj Pixabay

ANGREŠT – SRSTKA – MERUZALKA

In Ovoce, Poradna by walsla

Angrešt patří mezi vděčné drobné ovoce velmi často pěstované na našich zahrádkách. Pěstovat můžeme keře i stromkovou formu, která vznikla postupným šlechtěním. Rozhodnout se můžeme podle chuti plodů i podle jejich barev. A protože angrešt začíná plodit brzy, na první sklizni si také brzy pochutnáme.

Srstka angrešt

Angrešt je vlastně lidový název pro srstku obecnou nebo srstku angrešt či meruzalku srstku (Ribes – Grossularia uva-crispa). Jedná se o oblíbenou bobulovinu s chutnými plody (většími než rybíz), všeobecně známý lesní i zahradní keř.
Plané odrůdy angreštu pocházející z mírného pásma (od Evropy přes Asii po Ameriku) se postupně vyšlechtily, takže nyní jsou jeho plody větší stejně jako odolnost proti chorobám. Z Anglie a Francie se pak rozšířily po celé Evropě v průběhu 15. století, k nám se však dostaly až ve století devatenáctém. Tehdy také docházelo k šlechtitelským pokusům, začalo se s roubováním angreštu na zlatou meruzalku a v té době se také zrodila stromková forma angreštu. Některé naše odrůdy patří dokonce ke světové špičce.

Známý ovocný keř

Keře jsou vysoké kolem 1 metru, na letorostech jsou viditelné ostny. Opadavé listy angreštu na rubu chlupaté jsou dlouhé 2 až 4 cm. V paždí listenů vyrůstají malé žluté nebo růžovočervené zvonkovité květy. Opylení zajištuje hmyz.
Plodem jsou asi 2 cm velké bobule (kulaté, oválné i hruškovité), říká se jim také „angrešt“ a mohou být lysé i ochmýřené. Jsou šťavnaté, sladké i nakyslé. Červené, žluté, zelené i bílé a dozrávají v červenci. Vzhledem k velmi brzkému nástupu plodnosti se také prvních sklizní dočkáme velmi brzy.

Nároky angreštu na pěstování

Jeho pěstební nároky jsou podobné jako má rybíz, jak by ne, vždyť jsou příbuzní. Pokud angreštu poskytneme správné podmínky, nedá nám péče o něj příliš práce.

  • Umístění: Nejlepší poloha je lehce přistíněná, chráněná před větrem. Angrešt nevysazujeme na místo, kam svítí slunce celý den.
  • Doba výsadby: Nové stromky a keře můžeme sázet na jaře i na podzim.
  • Půda: Angrešt nemá velké nároky ani na půdu – postačí mu živná humózní půda – neutrální až mírně kyselá. Nesnáší půdu těžkou a vlhkou.
  • Zálivka: Rostlina potřebuje dostatečnou zálivku.
  • Hnojení: Angrešt je na živiny poměrně náročný. Dodat je můžeme speciálními minerálními hnojivy na angrešt s přídavkem rohoviny a vždy po několika letech doplníme kvalitní kompost a chlévskou mrvu.
  • Výsadba: Do připravené jámy přidáme nasekanou trávu a dobře rozleželý kompost – bude to zásobárna živin pro novou dřevinu. Protože se jedná o rostlinu samosprašnou, vysazujeme vždy několik stromků nebo keřů vedle sebe, abychom získali dobrou úrodu. Vysazujeme je na vzdálenost 1 m (stromky) 1,5 m (keře) od sebe.
  • Opora: Stromkový angrešt potřebuje dostatečně silnou oporu, která bude sahat až po korunku, protože jinak by v místě naroubování mohlo dojít k vylomení.
  • Řez: Každý rok na jaře provádíme zmlazovací řez, kdy ponecháme jen mladé výhonky a ty staré odstraníme. Je třeba dát si pozor na plané výhonky (vlky), které vyrůstá od kořenů stromkových angreštů – musíme je opatrně odhrabat a odstranit.
  • Přezimování: Na podzim shrabeme spadané listí a připravíme ochranou vrstvu, která zabrání promrznutí půdy u angreštového keře či stromku. Mulčujeme kompostem nebo drcenkou z větví.
  • Choroby a škůdci: V nadměrně vlhkém prostředí trpí angrešt padlím – plody mají bílý povrch (mnohdy napadá i listy, které mají zpočátku bílý povlak, později se hnědý plstnatý). Proto vybíráme vzdušné prostředí a při nákupu upřednostníme angrešt proti padlí odolný. Napadené keře ošetříme na jaře, v létě i v zimě postřikem. Škodu na angreštu udělá i nepříjemná mšice angreštová, která z listů vysává šťávu.