zdroj Pixabay

LOPATKOVEC NEBO TOULCOVKA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Elegantní pokojová rostlina, která nám bude dělat radost několik let, je nenáročná na pěstování. Lopatkovec nám zkrášlí domov nejen zajímavými listy, ale i dlouhodobým kvetením. Navíc patří k rostlinám s výraznou schopností čistit vzduch.

Jeho domovinou jsou deštné pralesy

Lopatkovec nebo také toulcovka či spatifylum (Spathiphyllum) patří do rozsáhlé čeledi áronovitých rostlin. Zatímco u nás se jedná o klasickou pokojovou rostlinu, ve své domovině (vlhké tropické pralesy Střední a Jižní Ameriky) vytváří rozsáhlé porosty přímo pod stromy, kde mohou toulcovky dosahovat výšky kolem 125 cm. Přirozeně roste také například v jihovýchodní Asii, na Šalamounových ostrovech, na jihovýchodě Nové Guineje…

Lopatkovec je krásný nezmar

Toulcovky jsou oblíbené a nenáročné pokojové rostliny. Rod zahrnuje na 50 druhů, pěstují se komerčně ve velkém měřítku a v celé řadě forem a kultivarů a všechny jsou nenáročné, ochotně kvetou a příliš jim nevadí ani zastínění. Jejich schopnost čistit vzduch od škodlivých chemických látek byla už dávno dokázána.

Je to vytrvalá rostlina s mnoha tmavě zelenými kopinatými lesklými listy rostoucími na vzpřímených dlouhých řapících. Válcovité květenství tvoří bílá až žlutá palice sedící na dlouhém stonku a je podpírána velkým bílým či bělavě zeleným plochým toulcem. Květy některých kultivarů krásně voní. Plodem lopatkovce je téměř suchá bobule s několika semeny.

Jak tuto půvabnou pokojovou rostlinu pěstovat

Přestože je to rostlina nenáročná, je nutné dodržet některé její nároky.
Protože jsou domovem lopatkovce teplé a vlhké deštné pralesy, umístíme ho v blízkosti okna, ale ne přímo na parapet. Vybereme mu místo, kde bude mít dostatek slunečního světla, ale přímé sluneční paprsky by mu mohly poškodit listy (zhnědnout, seschnout). Ve stínu by nám sice rostly, ale nekvetly. Chránit je musíme před nízkými teplotami (pod 15 °C).
Lopatkovec potřebuje dostatečnou zálivku, jeho substrát by neměl být nikdy ani vysušený, ale ani přemokřený, v misce nesmí zůstat stát voda (způsobilo by to vadnutí a později uhynutí rostliny). Nedostatek vody se projevuje zvadlými listy, naopak je-li vody příliš vody, začnou odumírat kořínky. Pokud si nejsme jisti, kdy je třeba lopatkovec zalít, počkáme 1 až 2 dny a zalijeme ve chvíli, kdy listy začnou mírně vadnout. V zimě zálivku omezujeme.

Rostlina bude vděčná, pokud ji dopřejeme i vodu z rozprašovače, především v letním období. Na zálivku a postřik používáme odstátou vodu.
Nepotřebuje speciální hnojení, naopak příliš velká dávka by jí mohla ublížit (květy pak mají zelenou barvu). Přihnojit ji můžeme na jaře nebo v létě.
Jestliže je květináč již přeplněný (kořeny vybíhají ze zeminy, někdy i žloutnou listy), je čas na přesazení. Připravíme si květináč (průměr asi o 5 cm větší) a vhodný vzdušný substrát, aby dobře propouštěl vodu. Nezapomeneme na opěrnou tyčku pro rostlinu, až lopatkovec dostatečně zakoření, můžeme ji z nádoby vytáhnout.