zdroj Pixabay

JAK PĚSTOVAT MEDVĚDÍ ČESNEK

In Poradna, Zelenina by walsla

Medvědí česnek můžeme pěstovat nejen na zahrádce, ale i na dvorku, anebo třeba v květináči na okenním parapetu. Je to první jarní bylinka, která nás překvapí svou mírně štiplavou chutí, širokou škálou využití v kuchyni, ale především svými léčivými účinky.

Česnek medvědí

Česnek medvědí (Allium ursinum), jemuž se také říká lesní česnek, je vytrvalá rostlina, která se zařazuje do čeledi cibulovité (Alliaceae) nebo také do amarylkovitých (Amaryllidaceae). Za svůj název snad vděčí medvědům, ti si prý na lesním česneku smlsnou, když se probouzejí ze zimního spánku.
Rostlina je rozšířená po celé Evropě, také u nás roste velmi hojně. Je vysoká až 40 cm, z její podlouhlé podzemní cibulky obalené žlutavě bělavými šupinkami vyrůstají úzké elipsovité řapíkaté listy. Jsou dlouhé 10 až 20 cm a široké 2 až 5 cm a na rubu viditelně žilnaté. Bílé kvítky na delší stonku jsou uspořádány v okolících. Po odkvětu se vytvoří plod – tobolka.

Sběr voňavých listů

Medvědí česnek roste v listnatých lesích, na vlhkých místech. Tam, kde má dobré podmínky, je schopen vytvořit hustý zelený koberec. Kvete brzy na jaře ještě dřív, než se objeví listy na stromech. Nejlepší je sbírat zelené podlouhlé listy před rozkvětem. Po odkvětu lístky postupně zasychají a cibulky se zatáhnou do země, odkud vyrazí zase až následující jaro.

Česnek medvědí je nápadně podobný jedovaté konvalince, proto si musíme dávat pozor při sběru listů – celá rostlina však má výrazné česnekové aroma, a proto ji bezpečně poznáme.

Pěstování je jednoduché a nenáročné

Pěstování medvědího česneku je vskutku velmi jednoduché a nepotřebuje žádnou speciální péči. Pokud mu najdeme vyhovující prostředí, velmi rychle se sám rozmnožuje, musíme dávat pozor, aby se příliš nerozpínal a nevyhnal jiné rostliny.

V zahradě se mu bude dařit na stinných vlhkých místech spíše na severní straně. Má rád kyselou, písčitou až jílovitou půdu. Hnojení není nutné a zálivku mu dodáme pouze v případě delšího suchého počasí.
Aby česnek dobře rostl, neměli bychom ho dávat na místa, kde jsme předtím pěstovali cibuli.
Medvědí česnek lze sázet a pěstovat v zahradě či na dvoře, ale také v květináči na balkoně, terase nebo třeba na okenním parapetu. V tomto případě použijeme kvalitní substrát a pravidelně zajišťujeme dostatečnou zálivku.

Pěstovat jej ze semínek anebo z cibulek. Semínka vyséváme na podzim asi 1 cm hluboko, po pěti a deseti kusech, vyklíčí až na jaře. Pokud budeme vysazovat cibulky, zkrátíme jejich kořínky asi na 3 cm a dáváme více kusů společně, do hloubky asi 5 až 10 cm.
Rostlinky na výsadbu si můžeme koupit v zahradnictví, nebo je dostaneme od přítele, souseda, anebo je získáme prosazením z přírodní lokality. Nesmí to však nikdy být z chráněného přírodního území.