KOZLÍČEK S OŘÍŠKOVOU CHUTÍ

In Poradna, Zelenina by walsla

Kozlíček je listová zelenina, která se vzdáleně podobá špenátu. Je to druh salátu, s typickou oříškovou chutí a také blahodárnými účinky na organismus. Má široké uplatnění v kuchyni. Jeho pěstování není vůbec náročné a můžeme si ho pěstovat i za oknem našeho domova.

Kozlíček – polníček

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je drobná letnička (vysoká do 30 cm) s jednoduchými zelenými listy a nenápadnými většinou bělavými kvítky. Podobá se tak trochu špenátu, ale chutí připomíná hlávkový salát. Pěstuje se na polích i zahrádkách a jeho chutné lístky se prodávají jako salát pod názvem „polníček“.
Kozlíček – polníček roste také planě, najdeme ho na polích, na pastvinách a vinicích i v trávnících. Jeho domovem je Středomoří, ale rychle se rozšířil po celé Evropě, roste i v severní Africe, v Přední Asii a pěstují ho i v Severní Americe.

Chutný a zdravý

Jeho jemné listy mají vysokou výživovou hodnotu a je mnohem bohatší na vitamíny než zmíněný hlávkový salát. Obsahuje velké množství vitamínu C (asi ve stejném množství jako citrusy), ale také E, provitamín A, betakaroten, vitamíny B. Z minerálních látek je tu výrazně zastoupen hlavně vápník, železo, fosfor, draslík, hořčík…

  • Obsah živin je důležitý hlavně zjara, kdy si potřebujeme přirozeně zvýšit imunitu.
  • Má uklidňující vliv na nervovou soustavu, odstraňuje únavu, zvyšuje odolnost proti stresu, dokáže zlepšovat naši náladu. Posiluje celkovou duševní vitalitu.
  • Pochutnávat by si na něm měli například studenti, protože tříbí mysl a zvyšuje soustředění.
  • Aktivuje látkovou výměnu v buňkách, podporuje krvetvorbu a čistí ledviny.

V kuchyni je polníček oblíben díky příjemné jemně sladké chuti, mírně připomínající oříšky. Z čerstvých křehkých lístků se připravuje vynikající salát, stává se však i součástí míchaných salátů, vhodný je do jarních polévek, přidává se do brambor i do bramborového salátu.

Pěstování kde, kdy a jak

Tuto zajímavou nenáročnou listovou zeleninu nabitou vitamíny a minerály můžeme jednoduše pěstovat na zahrádce, ale i na balkoně, či na parapetu za oknem – po celý rok. Ovšem nejlepší je výsev podzimní, neboť polníček je mrazuvzdorný, odolává zimě a my tak můžeme sklízet zdravé čerstvé lístky po celé zimní období – a to třeba i pod sněhem.

Rozhodneme-li se polníček pěstovat, pak potřebujeme semena polníčku (koupíme v obchodních centrech), zeminu a dobré místo – může to být zahrádka, pařeniště, skleník nebo vhodná nádoba, kterou umístíme na balkon, terasu či za kuchyňské okno.
Semena vyséváme do rýh asi 1 cm hluboko a vzrostlé sazeničky pak vyjednotíme. Můžeme ho vysévat během celé sezóny, protože má krátké vegetační období. Začneme s tím hned v předjaří, ideálně již v únoru, abychom pak mohli co nejdříve (už v dubnu) sklízet. Podzimní sklizeň pak můžeme protáhnout až do zimy.
Kozlíček vyžaduje slunné stanoviště a propustnou středně těžkou písčitou neutrální půdu, bohatou na humus. Je to rostlina celkem nenáročná, ale vyšší nároky má na vlhkost. Je tedy dobré zalévat jej často a hodně, tím si zajistíme šťavnaté a křupavé lístky. Hnojení však nesnáší.