zdroj Pixabay

MÁME BALKON – MŮŽEME PĚSTOVAT ZELENINU (1/3)

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Máme u bytu pěkný slunný balkon – proč ho tedy nevyužít k pěstování zeleniny? Může sloužit nejen k relaxaci, ale také k vypěstování zdravé pochoutky. Všichni určitě víme, že zelenina by měla být hlavní součástí našeho jídelníčku. Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny je všeobecně považována za důležitou součást zdravé a vyvážené stravy.

Zdravá syrová zelenina

Přestože je zelenina zdravá a řeší mnohé zdravotní problémy, přece jen právě u nás stále ještě nepatří k nejdůležitějším složkám stravy. Denní spotřeba ovoce a zeleniny se značně liší mezi jednotlivými státy, nejvíce ji konzumují ve Velké Británii, Dánsku a Holandsku, nejmenší spotřeba je v Bulharsku a Rumunsku.
Měli bychom si připomenout, že je zelenina plná antioxidantů, které jednak podporují imunitu a také zpomalují stárnutí. Má minimum kalorií, obsahuje vlákninu, dobře nás zasytí a ještě pomůže udržovat ideální váhu. Podílí se na správné funkci srdce i cév, je prevencí před rakovinou i cukrovkou, kladně ovlivňuje střevní mikroflóru a také kvalitu našeho duševního zdraví.

Aby byla zelenina vždy po ruce

Zeleninu pěstujeme na zahrádce, ale pokud ji nemáme, můžeme se pokusit pěstovat ji i na balkoně. Pak už stačí jen vztáhnout ruku a můžeme si s dobrým pocitem pochutnávat na čerstvých výpěstcích. Abychom byli úspěšní, musíme se dobře připravit a nezapomenout ani na pěstební plán.

Zelenina, kterou tu můžeme úspěšně pěstovat

Na balkoně můžeme pěstovat téměř všechno, například: rajčata, papriky, lilek, sladké exotické Pepíno s chutí melounu, ale také opravdové melouny (můžeme je vést po žebříčku na stěně), dýně, okurky, zkusíme třeba pěstovat i bujně rostoucí tzv. indickou okurku Kalabasa (je delší než metr a můžeme si z ní přímo odříznout jen takový kus, jaký potřebujeme), cukety i patisony, kadeřávek (kadeřavá kapusta), jahody (i lesní) na jaře a na podzim jsou vynikající ředkvičky, saláty, zelená cibulka a vodnice a samozřejmě také bylinky, které příjemně provoní balkon, domov i v kuchyni  připravované jídlo.