zdroj Pixabay

VÝBĚR ROSTLIN NA BALKON URČÍ SVĚTOVÉ STRANY

In Bylinky, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Ne každý má zahrádku, ale snad každý miluje přírodu. Pokud vlastníme balkon, můžeme si jej přeměnit na zahrádku, která pak potěší nejen naše oči, ale i chuťové buňky. Můžeme si tu kromě květin pěstovat i zeleninu. A není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Výběr rostlin ovlivní orientace balkonu

Záleží samozřejmě na velikosti balkonu. Ale především se hlavním kritériem při výběru rostlin stává světová strana, na kterou je orientován. Pak se nám může podařit změnit obyčejný balkon na krásnou malou zahrádku. Díky zeleným rostlinám získá náš balkon útulný a osvěžující vzhled. Zkrášlit jej můžeme také popínavými rostlinami či závěsnými květináči.

Balkon orientovaný na západ

Na této straně se bude dařit především ředkvičkám, které vyséváme ji v první polovině března. Mají krátké vegetační období a dají se sklízet už po 6 týdnech od výsevu. Mají-li dobrou zeminu, není třeba je hnojit, pokud je to nutné, pak je lepší používat šetrná hnojiva organická. Můžeme použít klasický kompost, granulovaný hnůj nebo vermikompost s žížalami. A rada od odborníků: Zalijte ředkvičky vodou, ve které jste vařili vejce, obsahuje totiž hodně živin.
Z bylinek si určitě vybereme petržel a bazalku, které hojně využijeme v kuchyni. Je-li balkon větší, můžeme tu pěstovat i drobné ovoce: rybíz, angrešt, jahody (i lesní).

Orientace na východ

Na balkoně směřovaném na východní stranu můžeme v podstatě pěstovat cokoliv, je však nutné zajistit rostlinám pravidelnou a dostatečnou zálivku.
K bylinkám vhodným na dochucování jídla si určitě vybereme petrželku, pažitku, šalvěj… Na jaře i na podzim si tu vysadíme ředkvičky a listové saláty. Koncem jara a v létě volíme popínavé fazole, hrášek, rajčata, papriky i jahody.

Balkon orientovaný na sever

Nemusíme smutnit, máme-li balkon na severní stranu, neboť i tady lze vytvořit zahrádku plnou bylinek. Vybereme ty, které nejsou náročné na slunce: pažitka, petržel, libeček i medvědí česnek, vyzkoušíme třeba i jedlé květiny: měsíček a lichořeřišnice.
Severní orientace nevadí ani listovým salátům bohatým na vitamíny: např. mangold, polníček, špenát. A na okrasu zvolíme třeba lobelky, begónie, fuchsie – vybereme jim místo, kde je nejvíce světla.

Orientace na jižní stranu

Tady je slunce nejsilnější, proto všechny rostlinky musíme chránit před ostrými poledními paprsky, které by nám je jinak popálily. Také je musíme často zalévat. Určitě se tu bude dařit drobnému ovoci: rybíz a angrešt. Ale spokojené budou i nenáročné voňnavé bylinky, jež mají slunce rády a jimž zajistíme propustnou půdu s přídavkem písku: rozmarýn, tymián či dobromysl.
Jižní strana je také ideální pro rajčata a papriky.