zdroj Pixabay

AROMATERAPIE A LÉČIVÁ ZAHRÁDKA I

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

 Čichové receptory dokáží ovlivnit nejen naši náladu a emoce, ale také psychický stav. Hlavním léčitelem je člověku samozřejmě příroda – naše zahrádka. Spojení vůně a emocionálního prožitku se nám silně zafixuje do paměti a pokud ji znovu ucítíme, vybaví se nám i ona událost. Říká se tomu vonná asociace.

Vonná asociace

Prostřednictvím čichových receptorů si můžeme nejen vzpomenout na dávné prožitky, ale také ovlivnit své emoce a nálady, psychický i fyzický stav. A právě přitom nám pomáhá zahrada se svými rozmanitými vůněmi. I když se to třeba někomu nezdá, čich dělá náš život mnohem bohatším a chutnějším, bez něj bychom byli vlastně pocitově ochuzeni.

Vůně v našem životě

Vůně nám zajišťuje jeden z nejčastějších kontaktů s okolní přírodou, vonné látky jsou ve vzduchu prakticky všude kolem nás. Nemůžeme se před nimi schovat, takže vlastně „aromaterapii“ každý z nás ať vědomě či nevědomky využívá stále. Tato terapie je přírodní, neagresivní.

Aromaterapie – léčba vůní

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, doslova to znamená léčba vůní. „Užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.“

S její pomocí lze záměrně využívat pozitivní účinky určitých rostlin, aby zharmonizovaly náš rozladěný organismus. Největším přínosem je, že léčba není komplikovaná, je přírodní a není drahá. Můžeme ji trvale využívat v zahradě, kterou jsme osázeli vhodně zvolenými rostlinami, vybranými právě k tomuto účelu. Stejně dobře nám pomohou balkonové či pokojové rostliny.

Jak si připravit aromatické oázy v zahradě

Nejdříve si naplánujeme místa, která se stanou naší léčebnou aromatickou oázou, pak začneme vybírat rostliny na osázení. Abychom na sebe mohli nechat vonné látky co nejvíce působit, nejvhodnější je altánek, terasa či jiný prostor na příjemné posezení.
Výsadbu pak provádíme tak, aby všechny rostliny byly co nejdelší dobu osluněné. Důležité také je, aby byly tyto byliny odolné proti škůdcům a chorobám (nebudeme pak muset používat žádné ochranné přípravky).