zdroj Pikist

BRAMBORY DO KAŽDÉ ZAHRÁDKY

In Poradna, Zelenina by walsla

Brambory jsou významnou zahradní plodinou důležitou ve výživě lidí, proto patří do každé zahrádky. A každý zahradník má své zkušenosti, znalosti i možnosti. Podle běžně známých pěstitelských lhůt by se měly brambory sázet v poslední třetině dubna, podle zahrádkářů se musí do půdy dostat nejpozději do začátku května. Jak je to tedy s jejich výsadbou?

Jaké brambory budeme pěstovat

Je důležité rozhodnout se předem, jaké brambory chceme pěstovat: pro rychlou konzumaci nebo snad pro podzimní uskladnění… můžeme si vybrat velmi rané odrůdy (mají dobu vegetace od 90 do 110 dnů), rané potřebují od 110 do 120 dnů, polorané (120 až 130 dní vegetace) a pozdní potřebují více než 130 dní.

Rané brambory

Většinou chce zahrádkář vypěstovat co největší úrodu brambor, které by mohl sklízet už začátkem června – tedy těch velmi raných a raných. Ty dovedou maximálně využívat jarní vláhu a také jsou méně často napadány chorobami a škůdci. Navíc jejich nespornou výhodou je, že na trhu jsou v této době brambory ještě dosti drahé.

Kvalitní sadba je podmínkou dobrého výsledku Důležitou podmínkou úspěšného pěstování brambor v zahradě je správná volba odrůdy a také kvalitní sadba. Tu si zajistíme od renomované firmy, která se zabývá jejich výrobou a distribucí. Nikdy nesmíme sázet sadbu z vlastní úrody předchozího roku ani sadbu neznámého původu. Samozřejmě musí být sadba vždy jednotná, nepoškozená, zdravá… Pokud bychom si v letošním roce zakoupili správnou certifikovanou sadbu a něco z ní odložili na následující rok, je třeba počítat se zhoršením stavu – úroda se sníží cca o 30 až 50 procent.
Volit bychom měli odrůdy, které jsou odolné vůči nebezpečnému háďátku či rakovině bramborové.

Výsadba brambor

Brambory sázíme až tehdy, když je půda dobře prohřátá i do hloubky (alespoň 10 až 12 cm) asi na 8 °C. Předklíčenou sadbu sázíme do jamek na hloubku asi 10 cm a vzdálenost 25 až 30 cm. Hlízy ukládáme do země klíčky nahoru a přikryjeme je tak, aby vznikl kopeček 10 až 15 cm. Nahrnutá vrstva pak chrání mladé rostlinky před poškozením případnými jarními mrazíky. Pokud chceme ještě svou sadbu ochránit či urychlit, můžeme celou výsadbu zakrýt netkanou textilií (bílou nebo i černou).