zdroj Pixbay

AROMATERAPIE POMÁHÁ NENÁPADNĚ II

In Bylinky, Poradna by walsla

Čich nemáme jen na to, abychom si dokázali vybrat vhodnou voňavku. Tento smysl má velký význam nejen pro člověka a jeho zdraví, ale pro mnohé živočichy je dobrý čich dokonce životně velmi důležitý. Při aromaterapii na nás působí celý složitý komplex přírodních vonných látek. Desítky i stovky jednotlivých substancí nás ovlivňují jednotlivou i mnohonásobnou voňavou silou.

Aromaterapie a možnosti její aplikace

Kromě hlavního – dominantního cíle hledané léčebné pomoci jsou ovlivňovány i další systémy. Takže například mimo nachlazení na nás vůně bylinek bude působit i uklidňujícím dojmem, zbaví nás stresu a napětí.
Způsob aplikace si můžeme vybrat:

  • přímá inhalace nosem (nad nádobou s vonnými rostlinami zalitými vroucí vodou) je vždy jen krátkodobá
  • celková koupel (kdy inhalujeme celým tělem ve vodě s odvarem z vonných rostlin nebo s kapkami vonného oleje) by měla trvat cca 20 minut
  • masáž (zředěnými vonnými oleji)
  • inhalace v sauně (kdy na horké kameny naléváme vodu s několika kapkami vonného oleje)
  • sprej (na svěží vzduch či na tonizaci pleti), vonné košíčky, dekorační misky nebo voňavé sáčky (které máme rozmístěné po bytě a naplněné různými sušenými květy, šiškami, ořechy… osvěžují nám vzduch)
  • popíjení vonných čajů (ze široké misky)

Způsoby aplikace a dávkování

Aromaterapeutické rostliny aplikujeme čerstvé přímo v přírodě, na zahrádce či doma. Využívají se také byliny sušené, nebo připravené esenciální vonné oleje, ty se kvůli vysoké koncentraci musí dávkovat jen velmi opatrně a ředit vždy podle návodu.

Před zahájením aromaterapie bychom se měli vždy poradit s lékařem, případně se nechat testovat u alergologa, nejsme-li na některé z bylinek alergičtí.
Čas, kterým na sebe necháme působit vůně, závisí na našem zdravotním stavu, druhu byliny a koncentraci (dávkování). Zpočátku bychom měli vůně využívat krátkodobě, abychom sami zjistili, jaké účinky na nás bylinka má. Později lze dobu léčení prodlužovat, může trvat 30 minut až téměř 3 hodiny. Přírodní aromaterapie by neměla být dlouhodobá. Vhodnější je kratší doba rozložena do více dní (optimálně na 2 až 3 týdny).