zdroj Pixbay

CYPŘIŠEK VYPADÁ JAKO STROMEČEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Přestože tato nenáročná a rychle rostoucí rostlina připomíná z dálky, ale i z blízka jemný jehličnan, je to jen letnička, i když velmi zajímavá. Dorůstá do výšky téměř jednoho metru a v našich zahrádkách se pěstuje poměrně často. Jedná se o něžnou „kochii“, jejíž starší název je cypřišek.

Cypřišek jako letnička

Tato zajímavá rychle rostoucí letnička se správně jmenuje bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia), ale většina z nás ji zná pod jejím starším názvem letní cypřišek.
I když nevyniká žádnými barevnými květy, jak to bývá u letniček zvykem, okouzlí nás drobnými čárkovitými lístky a svou neuvěřitelnou podobou s oblíbenými tújemi. Přestože je to stepní rostlina, která roste v Asii a jihovýchodní části Evropy, staly se jí domovem i naše zahrádky.
Dorůstá do výšky kolem jednoho metru, je bohatě rozvětvená, má vzpřímený pravidelný vejčitý tvar a světle zelené listy, které se u některých odrůd na podzim zbarvují do karmínově červené.

Jednoduché pěstování

Pokud se rozhodneme bytel – cypřišek pěstovat, stačí si pořídit semínka a pak už se pustit do přímého výsevu. Můžeme ji pěstovat jako solitéru, nebo do smíšených skupin či k vytvoření dočasného živého plotu. Hodí se k oddělení částí zahrad, dovede suplovat živé ploty, ale krásně se bude vyjímat také jako podrost pod jehličnany nebo jako obruba záhonů.
Klidně ji můžete pěstovat i v nádobě na balkoně spolu s jinými kvetoucími rostlinami.

Je to rostlina zcela nenáročná. Dobře se jí daří na slunném a teplém stanovišti. Vysévá se už v dubnu do volné půdy a po vzejití rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 50 až 70 cm. Potřebuje dostatek vláhy, proto ji hlavně během suchého horkého léta nesmíme zapomínat zalévat.
Jinak naši péči nevyžaduje a vydrží být okrasou až do pozdního podzimu, když ji zničí první mrazy.
Od června do září je možné v paždí listů objevit drobné světle zelené kytičky. Po odkvětu se vytvoří malé černohnědé plody, ze kterých vypadávají semínka. Proto se také stává, že příští jaro na stejném místě objevíme množství malých rostlin – dobře se rozmnožuje samovýsevem.