zdroj Pixbay

JAK BRÁNIT SVÉ ZDRAVÍ

In Bylinky, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Poslední dobou žijeme většinou ve stresu, tím však otvíráme bránu nejrůznějším virům a onemocněním. Šíření koronaviru nám skutečně na zdraví – ať fyzickém tak psychickém nepřidá. Obavy z neznámého viru, hrozící onemocnění, roušky, zakázané vycházky či setkávání s rodinou a přáteli… to vše na nás působí negativně.

Co můžeme pro sebe udělat

Stres a obavy z budoucna totiž oslabují naši imunitu. Co tedy můžeme pro své zdraví udělat? Musíme se umět nějak bránit. Je třeba dodržovat základní hygienu, zvládnout všechna nařízení, která nás sice omezují, ale především mají za úkol nás chránit. Najdeme si činnost, která nás zabaví a potěší, velmi důležité je posilování imunity.  A důležité je samozřejmě i správné stravování.

Nezapomínejme na vitamíny

Jaké vitamíny a minerály člověk potřebuje, aby byl zdravý? Zahrádka čeká na osázení a my ještě můžeme stále vybírat, jakou zeleninu, bylinky či ovoce pěstovat.
Vitamín C je důležitý v boji s infekcemi. Jeho hlavním zdrojem jsou nejen citrusové plody, zkusíme třeba kysané zelí (je také výborným zdrojem vitamínu C, K, draslíku, betakarotenu, kyseliny listové, vlákniny…) Důležitý vitamín obsahuje také červená řepa (navíc v ní najdeme potřebný hořčík a draslík), nezapomeneme ani na papriku, brokolici, brambory. Doporučované jsou také jahody, šípky a plody rakytníku.
Vitamin B5 – přispívá k posílení imunity a má vynikající schopnost tlumit záněty. Ke zdrojům tohoto vitaminu patří kvasnice, ořechy, semena, ale také bílé maso (kuřecí, telecí a rybí) … Vitamin A – nám pomáhá jako obrana proti nachlazení, bronchitidě a zodpovídá za zdraví oční sítnice. Najdeme ho v telecích játrech, másle, vaječném žloutku, rybách a ve žlutooranžové zelenině (mrkev, dýně, batáty, meruňky, oranžové melouny…

Neméně důležité jsou minerály

Železo (Ferrum) je obsaženo v hemoglobinu (součást červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku z plic do celého těla, a tak umožňují jeho správnou činnost. Bez železa se náš organismus neobejde. Nejvíce železa najdeme v tzv. červeném mase a v rybách. Ale jeho bohatým zdrojem jsou obiloviny i luštěniny (pšenice, oves, jáhly, rýže, sója, hrášek, červené fazole, červená čočka…). Železo obsahuje i listová zelenina, brokolice, červená řepa. Skvělým zdrojem tohoto minerálu je sušené ovoce – především meruňky, rozinky, různá semínka i ořechy a také hořká čokoláda, kardamon, skořice…
Selen (Selenium) zajišťuje odbourávání škodlivých látek, těžkých kovů apod. Má protizánětlivé účinky a působí (spolu s vitamínem E) detoxikačně. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, činnost štítné žlázy i tvorbu spermií. Je obsažen v houbách, rybách a mořských plodech, masu, vnitřnostech, mléčných výrobcích, celozrnných potravinách… Důležité jsou pro nás také luštěniny, česnek, hrušky, avokádo…

Hořčík (Magnesium) – je pro náš organismus velmi důležitý minerál, má vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Pomáhá snižovat stres, únavu a vyčerpání, čímž také posiluje obranyschopnost. Zajišťuje správnou činnost svalů, udržuje správný stav zubů a kostí. Obsahuje ho banán, datle, artyčok, čočka, fazole, brokolice, špenát apod.
Zinek (Zincum) – patří mezi stopové prvky (potřebujeme ho tedy jen v malém množství). Podporuje náš imunitní systém, přispívá ke správnému stavu kostí, nehtů, vlasů i pokožky. Udržení také správnou hladiny testosteronu v krvi. Potraviny bohaté na zinek jsou čočka, bílé fazole, ořechy, hrách, celozrnné produkty. Bohatým zdrojem je červené maso, mořské plody a ryby, vnitřnosti…
Měď (Cuprum) – je důležitá pro správný průběh imunitních reakcí. Udržuje v pořádku kosti i nervový systém. Ovlivňuje barvivo kůže i vlasů. Má protizánětlivé, protikřečové i protirakovinné účinky. Mezi potraviny bohaté na měď patří játra, korýši a měkkýši, čokoláda, kakao, ořechy, mandle, houby, slunečnicová semínka, čočka…

Ještě připomínka na závěr

Pozor na alkohol a cigarety! Ty totiž snižují zásoby vitaminů A, C, E a B, ale také selenu. A pokud už kouříme, je třeba abychom zvýšili denní dávku vitaminu C.