zdroj Pixabay

DUBEN A NAČASOVÁNÍ VÝSADBY

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Zelenina by walsla

Letošní chladný duben končí a už se těšíme na květen. Zima už snad konečně přenechá vládu teplým dnům a zahrádky se zaplní pěstiteli, zahrádkáři i milovníky přírody. Výsevy a výsadby jsou již v plném proudu. Jak a kdy a co, abychom nic nepromeškali – pomoci by nám mohl zahradnický kalendář.

Dubnové výsevy a výsadby

Do dubnových výsevů patří jak zelenina, tak i nejrůznější druhy bylinek. Nyní už můžeme na záhony vysévat skoro všechny druhy zeleniny. Ať už je to oblíbená mrkev, saláty, roketa, červená řepa nebo například hrách, špenát i asijská listová zelenina.
Je to také měsíc, který je nejvhodnějším pro výsev aromatických bylin. Dáváme je rovnou na připravené záhony nebo do vhodných nádob, které pak umísťujeme poblíž domu, na verandu, terasu i na balkon. Takže vysévat lze krásnou levanduli, oregano neboli dobromysl, tymián i majoránku, ale také mátu, šalvěj, voňavou čechřici, vynikající kopr, estragon, rozmarýnu a tak dále…
Výsadba se především týká předpěstovaných sazenic (salátu, brokolice, naklíčené brambory či třeba křen).
Máme-li k dispozici skleník, který zajišťuje rostlinám bezmrazé podmínky, pak si určitě vysadíme předpěstované sazeničky rajčat.

Květiny – traviny – trávník

Právě nyní můžeme vysévat nebo vysazovat trvalky, které kvetou až v plném létě a na podzim. Můžeme je také jednoduše rozmnožovat dělením trsů.
Skalničky už nám zdobí zahrádku a v dubnu nastal i čas pro osázení skalky. Přidáváme další, které jsme koupili nebo dostali od sousedů. A ty, které poškodil mráz nebo zvířata, vyjmeme a na uvolněné místo vysadíme jiné nové rostlinky. V zahradnických obchodech a centrech je nabídka skutečně bohatá.
Ideální čas nastal také k výsadbě okrasných trav, kapradin a bambusů.
Samozřejmě nezapomínáme na o jarní trávníkovou péči, případně i založení nového trávníku.

Duben a ovocné i okrasné dřeviny

Měli bychom si pospíšit a do konce měsíce dokončit výsadbu dřevin – jak ovocných, tak i okrasných. Jedná se hlavně o tzv. dřeviny prostokořenné – na rozdíl od dřevin pěstovaných v nádobách (kontejnerech), ty se mohou vysazovat prakticky během celého roku (pokud nám přeje počasí a půda není zmrzlá).
Po výsadbě je důkladně zalijeme a v případě potřeby ještě chráníme proti ostrému slunci, na které si musí rostlinky teprve zvyknout.