zdroj Pixabay

ZÁŘIVÉ LAMPIONKY MOCHYNĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Okrasná rostlina, kterou na zahrádce nemůžeme přehlédnout, neboť je obsypána červeno oranžovými lampionky svítícími do všech stran. Suché větvičky s velkými kalichy, které jsme si na podzim odřízli, pak zdobí každý interiér po celý rok – to je mochyně židovská třešeň.

Mochyně s lampionky

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii) patří k oblíbeným vytrvalým rostlinám, jejím domovem jsou teplé oblasti od jižní Evropy až po jižní Asii a Japonsko. V našich zahradách se často pěstuje – hlavně kvůli velkým typickým kalichům. Je příbuzná jedlé mochyni peruánské (Physalis peruviana).
Název se odvozuje od tvaru květního kalichu, který se podobá středověké židovské čapce a plod uvnitř obalu vypadá jako třešeň. Rostlina má i několik lidových názvů: mořská višeň, židovská višeň nebo židovská jahoda, liščí jablko, psí višně, lampionky…

Krásná, ale také nebezpečná

Na podzim je mochyně obsypána oranžovými až červenými lucerničkami, které se s oblibou používají v aranžérství do suchých vazeb. Kalichy připomínající čínské lampionky mají uvnitř lesklé bobule a zůstávají na dlouhých stoncích dlouho do zimy. V malém množství lze plody používat i v přírodní medicíně, nezralé plody jsou však jedovaté. Obsahují vitamín C, alkaloidy, karotenoidy, sacharidy…v nezralých je více solaninu, proto musíme dávat pozor, aby je děti neochutnávaly.

Snadno se pěstuje i rozmnožuje

Roste do výšky kolem 50 až 70 cm a její bělavý květ je nenápadný (podobá se květu rajčete – obě rostliny patří do čeledi lilkovitých). Kromě semen se rozšiřuje také plazivými oddenky, které jsou velmi houževnaté a vytvářejí silné porosty, může se proto stát i nepříjemným plevelem.
Mochyně mají rády sluneční nebo alespoň dobře osvětlené stanoviště a teplotu od 20 do 25 °C, pokles teploty pod bod mrazu znamená jejich konec. Půda by měla být propustná hlinitopísčitá, zásobená humusem a živinami. Za suchých horkých dnů je pro ně důležitá závlaha, promáčenou zeminu však nesnášejí.

Mochyně můžeme pěstovat ze sazenic, které jsme si předpěstovali (výsev semen v únoru až březnu), anebo ji vyséváme v květnu přímo do hnízd po 5 až 8 semenech. Pěstovat ji můžeme i ve fóliovníku, v zimní zahradě na balkoně nebo v závěsném košíku na terase. Nejvyšší plodnost lze dosáhnout právě při pěstování v krytých prostorách, protože tak prodloužíme vegetačního období a dobrou výživou.
Kromě výsevu drobných semen množíme trvalé mochyně plazivými oddenky, ale i vrcholovými řízky a odkopky.