zdroj Pikist

DUBNOVÉ RADY DO ZAHRÁDKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

I když nám letos počasí příliš nepřeje, přesto už nás sluníčko láká ven na zahrádku… ve vzduchu je přece jen cítit jaro. První barevní poslové už na záhoncích, skalkách i trávnících těší naše oči i srdce. Dubnové počasí je však nevypočitatelné – aprílové a my musíme být obezřetní.

Co můžeme v dubnu dělat

Aprílové počasí připomíná, že nic není jistého – tedy ani naše práce na zahrádce. Přece jen si ale připomeneme několik užitečných rad, co nás v dubnu vlastně čeká.

Stromy – plevel – výsadba – dřeviny – rostliny v nádobách

Budeme potřebovat ostrý nůž a nůžky, štěpařský vosk. Čeká nás odstraňování namrzlých či jinak poškozených větví stromů a keřů. Odřízneme je opatrně, ale až do zdravého dřeva. Řezné rány hned ošetříme zahlazením ostrým nožem a potřeme štěpařským voskem.

Zdá se, že nejvíce v dubnu roste plevel a také se mu právě na naší zahrádce dobře daří. Nejvhodnějším postupem je prevence – znamená to, že nenecháme plevelné rostliny přespříliš vyrůst, ale naopak ničíme je průběžně hned, sotva vyklíčí. Tuto radu bychom si měli zapamatovat, protože je platná pro celé nastávající vegetační období.

Dál pokračujeme ve výsadbě dřevin jako jsou břízy, jehličnany a také další stálezelené dřeviny. Vysazujeme je vždy s neporušeným kořenovým balem, když už pupeny raší.

Je potřeba ořezat zaschlé okrasné trávy, třezalky, tavolníky a další okrasné dřeviny, protože zanedlouho začnou růst.
Provedeme jarní řez u keřů, které jsme vysadili na podzim. Aby dřeviny měly kompaktnější vzhled a rozvětvovali se hned odspodu, seřízneme je potom na 3 pupeny (od kořenového krčku).
Keře, které kvetou na jaře a také starší dřeviny, prořezáváme až po ukončení kvetení.
Abychom podpořili rozvětvení stálezelených dřevin zkracujeme loňské výhony o polovinu.
Potřebujeme-li přemísti pěnišníky a azalky – teď je ještě čas. Při přesazování musíme udržet na kořenech bal zeminy. Když odkvetou rododendrony, odstraníme odkvetlá květenství vylomením.

Můžeme začít s osazováním venkovních nádob a závěsných košíků. Pokud nám počasí (právě jako to letošní) příliš nepřeje, měli bychom tyto rostliny ještě chránit před mrazem, a proto umístíme nádoby prozatím do skleníku nebo na krytou verandu. Rostliny pěstované v nádobách v tomto období pomalu přihnojujeme.