zdroj Pxhere

OBLÍBENÉ SUKULENTNÍ SKALNIČKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Po každé zimě nás mile překvapí hlavičky rostlin, které začínají vykukovat z půdy, sotva začíná sluníčko hřát. Je těžké rozhodnout, které ze skalniček jsou nejkrásnější. Navíc nabídka těchto rostlin je skutečně značně široká, vybrat si není jednoduché. A každý zahrádkář má své představy o kráse; dobře si promýšlí, kde, co a jak bude pěstovat.

Skalničky na našich zahrádkách

Mezi nejznámější patří například kobercovité nebo sukulentní rostliny. Nejčastěji to bývají netřesky, lomikameny, rozchodníky…

Netřesk je sukulentní skalnička

Netřesky (Sempervivum) jsou oblíbené a zcela nenáročné sukulentní rostliny snad nejčastěji pěstované na zahrádkách. Mají typické dužnaté listy uspořádané do přízemních růžic. Rod obsahuje asi 40 druhů. Nepotřebují téměř žádnou půdu, proto se mohou pěstovat i na extrémně suchých místech, budou prosperovat i na kamení.
Latinský název této skalničky znamená „vždy živá“, české jméno pochází z pověry, že netřesk rostoucí na střeše ochrání náš dům před bleskem.

Nízké lomikameny

Lomikámen (Saxifraga) se přirozeně vyskytuje v arktických nebo horských ekosystémech, roste téměř po celém světě. Rod zahrnuje více než 400 druhů lomikamenů, svůj název (v překladu „skálo lamač“) získaly díky schopnostem rozrušovat svými kořeny skalnatá stanoviště.
Lomikameny jsou nízké rostlinky s drobnými kvítky, které během léta vytvoří jemný kobereček v barvě bílé, žluté, růžové, červené i fialové. Většina druhů se hodí do skalky, ale pěstovat ji můžeme i na zídce, na okrajích cestiček a trvalkových záhonů, anebo v nádobě… Mají rády světlé stanoviště, ne však přímý úpal, ocení vlhkou půdu, která by měla být neutrální až zásaditá. Prospěje jim obložení kamínky z drceného vápence.

Nezničitelný rozchodník

Rozchodník (Sedum) je další z oblíbených skalniček, patří do rodu obsahujícího více než 450 druhů sukulentních rostlin. Jejich listy zadržují vodu a vytvářejí nádherný porost. Jsou velmi odolné, mohou mít podobu jak plazivých forem, tak i bylin nebo keřů.
Rozchodníky vytvářejí nádherný podrost, rostou ideálně na skalkách i záhoncích, často se používají na zelené střechy. Jsou známé hlavně jako rostlinky půdopokryvné (dosahují výšky několika málo centimetrů). Tyto zcela nenáročné a téměř nezničitelné rozchodníky zdobí během celého léta malé hvězdicovité kvítky.