zdroj Pixabay

ZÁŘIVÉ KOBERCE SKALNIČEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pěstování skalniček se stalo oblíbenou činností zahrádkářů. Každý se těší, až konečně sleze sníh a na skalce se začnou znovu objevovat naše krásné rostlinky. A nejen na skalce, ale i na neobvyklých místečkách bývají to schody, spáry mezi dlaždicemi, chodníčky apod.

Skalničky na našich zahrádkách

Kobercovité rostliny zaplňují rychleji či pomalu prostor mezi kameny a zanedlouho je přikrývají něžná kvítka. Mohou to být hvozdíky, tařičky, floxy…

Polštářkové karafiáty

Hvozdík nebo také karafiát (Dianthus) je sotva 10 cm vysoká skalnička (vyskytuje se v mnoha druzích), má ráda slunečné a kamenité místo. Jedná se o vděčné většinou stálezelené trvalky, které vytvářejí koberce nebo květinové polštářky. Krásnými voňavými kvítky v odstínech růžové, bílé, fialové bývá každé léto hvozdík doslova obsypán. Je nenáročný, hodí se do skalek, na obruby i do trvalkových záhonů.
Daří se mu na slunečném stanovišti, v propustné hlinito písčité zemině a je mrazuvzdorný (až do mínus 34 °C).

Kobercové tařičky

Tařička (Aubrieta) je odolá nenáročná skalnička s tvrdšími chlupatými listy, které zaplní každou volnou spáru ve skalce. Efektní jsou i tařičkové koberce zavěšené na zdi mezi kameny. Už od pozdního jara vytváří kobercovou záplavu malinkých něžných fialových květů. Tařičky pocházejí z oblastí jihovýchodní Evropy a Malé Asie, odkud se postupně rozšířily do světa. Tařičky jsou zvyklé na skalnaté území, nemají zvláštní nároky na živiny ani na vlhkost, snesou plné slunce stejně jako polostín… co však potřebují je vzdušný a propustný substrát.

Známý nenáročný flox

Flox nebo také plamenka šidlolistá či šídlovitá (Phlox subulata) pochází ze Severní Ameriky, u nás se pěstuje velmi hojně. Dosahuje výšky kolem 10 cm a dobře se rozrůstá, patří mezi půdopokryvné rostliny.
Má ráda slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu, daří se jí v chudých, suchých půdách. Stane se ozdobou každé skalky, pěstovat ji ale můžeme i na záhonech. Kvete během dubna a května, květy jsou bílé, růžové, červené i fialové. Listy zůstávají zelené, takže flox zůstává atraktivní po celý rok. Rozmnožuje se jednoduše dělením trsů.

Skalky zdobí zvonky

Zvonek (Campanula) byl klasickou ozdobou v zahrádkách už odpradávna. Rod campanula zahrnuje více než 300 druhů různých velikostí a barev. Skalničkové druhy vytvářejí krásné polštářky modrých, bílých nebo fialových zvonkovitých květů – kvete během léta. Není to náročná rostlina, vyhovuje jí slunné stanoviště a běžná půda.

Ochmýřený koniklec

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris) je nízká až středně vysoká trsnatá rostlina s ochlupenými listy i lodyhami, které nesou neobvykle krásné výrazné květy, které nás vždy okouzlí. Kvete brzy na jaře, jeho barva je většinou fialová, fialovo modrá. Po odkvětu zůstávají na stoncích výrazné hlavičky, v nichž se až několik týdnů udrží semínka. Koniklec není nijak náročný, nevyžaduje téměř žádnou péči, nevadí mu ani sucho ani mráz.

Modré kvítky hořců

Hořec jarní (Gentiana verna) patří k drobným skalničkám. Vyniká nádhernými azurovými květy ve tvaru hvězdy. V přírodě roste na vlhčích stanovištích v podhorských oblastech, podél horských potoků, na pastvinách. Vytváří drobné polštářky, které kvetou na přelomu jara a léta. Je to choulostivější druh skalničky, potřebuje slunné a vlhké místo s dobrou drenáží, aby přebytečná voda mohla rychle odtékat. Půda by měla být vlhká, vápenitá. Před zimou je třeba hořce chránit, přikrýváme je sklem.