zdroj Pixabay

PŘEDZAHRÁDKOVÉ KVĚTINY (2)

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Do předzahrádkové části si většinou zvolíme různé druhy trvalek, třeba i těch, které byly oblíbeny už kdysi dávno – ty se totiž díky svým vlastnostem a zajímavému vzhledu opět vrací do zahradnické módy. Vybrané druhy rostlin se hodí do různých podmínek, nelze je tedy použít univerzálně na různé typy stanovišť. Než se však pustíme do výběru rostlin, musíme vyřešit uspořádání všech technických prvků (přístupová cesta, lavičky, zídky…).

Předzahrádka s květinami

Do malé předzahrádky nikdy nesázíme větší keře nebo stromy, přestože se o ni později téměř nemusíme starat. Poněkud pracnější ale neméně krásnou předzahrádku tvoří výsadby trvalek nebo letniček, lze je také obohatit zelení v květináčích. Zajímavou barevnost dodají předzahrádce květinové výsadby z vyšších i nižších druhů, můžeme je doladit v tónech nebo naopak v kontrastech.

Nabídka rostlin (2. část)

Rostliny si vybíráme s rozvahou a vždy s přihlédnutím na jejich požadavky. Chceme přece, aby nám dobře rostly a kvetly. Pokračujeme tedy ve výběru…mohou to být například:

Mák východní (Papaver orientalis) je to oblíbená trvalka našich babiček, preferuje propustnou půdu s vysokým pH, nesnáší mokro, nepotřebuje hnojení a je plně mrazuvzdorná.
Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengi) ozdobí naši přezahrádku zářivými lampionky. Snadno se pěstuje i množí. Nejlépe se jí daří v polostínu, ve výživné, vápnité a mírně vlhké půdě. Oman pravý (Inula helenium)je rostlina zcela nenáročná, kvete v létě. Dává přednost půdám s dostatkem vláhy. Patří mezi léčivé byliny.
Oměj šalamounek (Aconitum plicatum) je sice rostlina jedovatá, ale velmi krásná, na zahrádkách se s ní setkáváme často. Kvete od května do srpna, má ráda vlhčí místa.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) je oblíbená, dlouhověká trvalka, kterou rády pěstovaly naše babičky na venkovských zahrádkách. Prospívá na slunném stanovišti, ale dobře roste i v polostínu (i když tam méně kvetou). Zemina má být neutrální, humózní, hlinito písčitá; těžké přemokřené půdy jí nevyhovují.
Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je velmi pěkná bohatě kvetoucí po celé léto (květ je dvoubarevný). Nemá zvláštní nároky na pěstování a je mrazuvzdorná. Roste dobře na slunci, ale i v polostínu. Stačí jí běžná zahradní půda.
Popelivka zoubkovaná (Ligularia dentata) prospívá na slunci i v polostínu. Vyhovuje jí vlhčí, humózní zahradní zemina. Je vhodná do trvalkových výsadeb a velmi pěkně působí i roste u potůčků, jezírek a rybníčků.