zdroj Pixabay

PŘEDZAHRÁDKA PLNÁ KVĚTIN (1)

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Tento malý vstupní prostor před domem mnohé napovídá o jeho majiteli. Může zvýšit působivost celého obydlí, a jestliže je pěkně a promyšleně upravená, připraví dobrou náladu pro nás i pro naše hosty. Každá předzahrádka napovídá něco o svém majiteli.

Předzahrádka je vizitkou majitele

O svém majitelé tato část zahrady mnohé napoví. Jaký má vkus, záliby, jakou má rád barvu, jaké tvary, jaký vztah má k přírodě, a především k zahrádce. Před domem se vždy bude vyjímat květinová předzahrádka se zajímavými okrasnými keři nebo s osázenými nádobami, které můžeme volně podle momentálních potřeb přemístit.
Pojetí zahrádek se liší, městské a venkovské, nebo ty zahraniční. Každý si ji však uspořádáme podle svých představ a možností.

Nabídka rostlin (1. část)

Skutečně si máme možnost vybrat, nabídka květin do zahrádky je značně široká. Pokud budeme řešit klasickou předzahrádku, vybíráme podle svého vkusu i podle podmínek, které můžeme rostlinám nabídnout. Mohou to být například:

Denivka (Hemerocallis sp.) je ideální nenáročnou trvalkou, která se díky bohatému květenství stane ozdobou každé předzahrádky. Má ráda slunné místo a výživnou zahradní spíše sušší půdu. Hvězdnice (Aster) jsou jedny z nejkrásnějších podzimních trvalek. Patří k dominantním rostlinám zahrady, působí vyloženě venkovským až prérijním dojmem. Daří se jí na slunných místech s mírně vlhkou, ale propustnou půdou. (Na trvale vlhkých místech nekvetou a navíc trpí padlím.) Chceme-li, aby bohtě kvetly, můžeme je trochu přihnojit a za suchých dnů zalévat.
Chrpa horská (Centaurea Montana) je nenáročná, často se šíří samovýsevem. Daří se jí na polostinném stanovišti s mírně vlhkou, živnou, dobře propustnou půdou.

Chrpa žlutokvětá (Centaruea macrocephala) je atraktivní vytrvalá žlutě kvetoucí rostlina vyššího vzrůstu. Má ráda slunné stanoviště s mírně vlhkou, výživnou a dobře propustnou půdou. Květy se používají k řezu i k sušení. Na zimu zatahuje, ale už v dubnu znovu obráží.
Kokarda (Gaillardia hybrida) nádherná trvalka milující slunce a dobře propustnou půdu. Koncem léta ji razantně sestřihneme, aby vytvořila nové bazální listy.
Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) nenáročná trvalka, která by neměla na zahrádce chybět, půda by měla být hlinitá, mírně vlhká zásobená vápnem a živinami.
Lupina, vlčí bob (Lupinus hybridus) patří k vyšším nenáročným rostlinám. Ideální je po ni slunné stanoviště, ale snáší dobře i polostín, potřebuje dobře propustnou půdu. Množí se výsevem.