zdroj Pixabay

DOMÁCÍ HNOJIVO ROSTLINÁM 4 /4

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Kdo by nechtěl podpořit růst květin doma i na zahrádce, zvýšit úrodu domácí zeleniny či drobného ovoce. Dodávání živin rostlinám je prostě nutností, ale nemusí to být vždy kupované chemické přípravky. Jednoduše si lze připravit přírodní prostředky, které nám pomohou. Připravíme si hnojivo třeba z kostivalu i zahradních rostlin nebo z koňského či slepičího hnoje.

Domácí hnojivo z kostivalu

Už počátkem května můžeme posbírat všechny velké listy kostivalu, odstraníme z něj případné květy a také hrubé stonky. Listy nasekáme a naplníme jimi nádobu až po okraj, přiklopíme víkem (anebo je můžeme zatížit kamenem, cihlou apod.) a postavíme do stínu. Jednou týdně kontrolujeme obsah a můžeme případně doplňovat i další listy. Na dně se vytváří tekutina, kterou postupně používáme, anebo ji přelijeme do lahve a skladujeme na chladném, tmavém místě na později.
Před použitím hnojivo ředíme minimálně v poměru 1 : 10. Čím je výluh tmavší, tím více vody bychom měli přidat. Roztokem zaléváme půdu kolem zeleniny i dalších rostlin.

Další byliny na výrobu domácího hnojiva

Jako kostival i mnoho dalších druhů rostlin ukládá důležité minerální látky ve svých listech, proto jsou vhodné k výrobě domácího hnojiva. Postup na jeho přípravu je stejný.
Použít můžeme i plevel: kromě známé kopřivy i starček obecný, jetel…
Mnohé zahradní rostliny jsou vhodné jako hnojivový poklad: například: brutnák, čekanka, mrkev, jahody, červená řepa…
A z rostlin volně rostoucích v přírodě si vyrobíme hnojivo: řebříček (květ), přeslička, hasivka…

Koňský a slepičí hnůj

Pokud máme možnost získat slepičí trus či koňský hnůj, pak si lehce připravíme účinné domácí hnojivo. Pravda nebudou voňavá, za to ale velmi efektní. Obsahují dusík, draslík, vápník…
Lopatu koňského hnoje vložíme do kbelíku a naplníme vodou – necháme zrát 3 týdny na odlehlejším místě. Kejdu ředíme s vodou v poměru 1:20. Tento roztok je vynikající například na hnojení růží. (Můžeme také koňský hnůj zakopat přímo mezi růže).

Kousek slepičího trusu necháme kvasit 2 týdny v sudu s vodou. Při zalévání ředíme 1:10 (koncentrát je velmi silný, zacházíme s ním opatrně). Tento zázrak použijeme na ovoce a zeleninu (jahody, maliny, borůvky, papriky, rajčata, okurky), ale také na květiny (hlavně muškáty, azalky, rododendrony).
Pozor ale na cibuli a luštěniny – toto silné hnojivo by špatně snášely.