zdroj Pixabay

FENOLOGICKÝ KALENDÁŘ – KVĚTEN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jednotlivé fáze přírody tedy rostlin a živočichů, které se periodicky opakují – tím se zabývá nauka zvaná fenologie. Samozřejmě k tomu patří i studium povětrnostních a půdních podmínek během všech ročních obdobích, ke kterým musíme přihlížet i na našich zahrádkách. Výsledky pozorování jsou cenné pro všechny, kdo pracují na zahrádkách, na polích i v lesích.

Pozdní jaro – to je květen

Pozdní jaro to je květen… ovšem to letošní studené jaro bohužel pokračuje dál. Podle předpovědi meteorologů by měl být začátek i konec tohoto měsíce zase chladný, tedy chladnější než obvykle. Čekáme-li vyšší teploty, pak se můžeme těšit na druhý květnový týden, kdy se prý konečně dočkáme až 21 °C. Potom už se všk opět ochladí. Letošní jaro prostě není teplé, ale i to přece patří k přírodě.

Vrcholné období roku a co k němu patří

Na zahrádkách, v parcích i podél cest už předvádí barvy šeřík obecný (Syringa vulgaris), patří k oblíbeným dekorativním dřevinám. Jeho bohaté velmi voňavé květy vyrůstají na loňských větvích ve vzpřímených hustých latách a vydrží 3 až 4 týdny. Pokud bychom chtěli šeřík tvarovat, stříháme ho hned po odkvětu, tedy na konci června. Je to keř nenáročný, spokojí se s každou půdou a je plně mrazuvzdorný. Hodí se i do živých plotů.
V zahradě už určitě kvete zajímavá skromná a nenáročná trvalka orlíček (Aquilegia). Hodí se do okrasných záhonů i na skalky, k jezírku i k jehličnanům, krásně vypadá i v trávníku. Orlíčky rostou i volně v přírodě.

V květnu můžeme ještě stále vysévat letničky, je jich nepřeberné množství. Letos třeba zkusíme odrůdy rychle rostoucích jednoletých slunečnic (Helianthus annus) – využít je můžeme jako solitéry nebo jako skupinky, k řezu i na sušení. Má ráda slunce a je náročná na vláhu.
V druhé polovině května – po „Zmrzlících“ přemístíme na záhon také předpěstované letničky.
Chceme mít v příštím roce zajímavé okrasné rostliny? Líbí se nám dvouletky? Pak máme čas je vysévat. Je to třeba: chejr vonný nebo trýzel chejr (Erysimum cheiri) původem z Řecka. Nebo výrazná dvouletka pro záhony hodící se i pro řez květů do vázy zvonek prostřední (Camponula medium) s dvojitými květy a zvlněnými okraji korunních lístků. Nesnáší příliš vlhké stanoviště a vyžaduje slunce a hlinitopísčitou výživnou půdu s dostatkem vápna.

Nekonečně modravé drobnolisté pomněnky (Myosotis) jsou dvou i víceleté rostliny rostoucí ve velké části Evropy a Asie. Jsou velmi oblíbenou okrasnou rostlinou hodící se do skupinové výsadby, na lemování cestiček i záhonů, ale i do truhlíků…všude nás potěší. A kdo by neznal třeba zahradní sedmikrásky (Bellis perennis) – jsou krásné, i když v trávníku pozlobí mnohé zahrádkáře. Můžeme je pěstovat i doma na parapetu a pak vysadit na zahradu, kde zase příští rok vykvetou. Jejich květy se k večeru zavírají.

Jedovatý, ale zato velmi krásný je náprstník červený (Digitalis purpurea), jehož květenství na vzpřímené lodyze se stává ozdobou každé zahrádky. Stejně atraktivní je slézová růže nebo také topolovka (Alcea rosea) – vzpřímená nevětvená bylina s nápadnými květy.

Co ještě v květnu

  • Odkvetlým jarním trvalkám ostříháme už zvadlé květy, aby se nevysilovaly.
  • Květen je dobrá doba na výsadbu okrasných trav, ty jsou totiž citlivé na studenou a mokrou půdu.
  • Odkvétající květy rododendronů (Rhododendron) včas vylomíme, aby mohly vyrašit nové výhonky.
  • Prohlédneme růže (Rosa) a odstraníme šípky, aby zbytečně nevyčerpávaly celý keř.
  • Pravidelně pečujeme o trávník a sekáme jej často hlavně pod stromy, aby jejich kořeny měly dobrý přístup vzduchu.