zdroj Pixabay

JAK EFEKTIVNĚ ZALÉVAT ROSTLINY 1/2

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Na zahrádce pracujeme každý den a k běžným úkonům patří samozřejmě i zalévání rostlin, bez pravidelných a dostatečných dávek vody by vadly, živořily a později uhynuly. Zálivka se týká jak zahradních, tak pokojových i balkonových rostlin. Existuje několik důležitých pravidel, jak bychom měli zavlažovat, aby to bylo co nejefektivnější. 

Zalévat ke kořenům nebo na listy

Vhodnější je zálivka ke kořenům, i když některým druhům zalévání na list nevadí. Pozor si dáme při večerním zavlažování, neboť vlhko se udrží na listech až do rána a zvyšuje se tak riziko napadení houbovými chorobami. Když nemáme jinou možnost a rostliny zavlažujeme postřikem na půdu, pak vždy ráno. Tehdy je půda chladnější a náhodou zamokřené listy oschnou přes den rychleji. Toto pravidlo je platné jak pro rostliny na záhonech, tak i v nádobách. Upřednostňujeme proto závlahy tzv. podmokem nebo kapkové zavlažování.

Vydatnost zálivky

Důležité je, aby se voda vždy dostala ke kořenům. A protože některé rostliny mohou mít kořeny pod povrchem jiné zase hlouběji, je účinnější zalévat méně často, ale zato intenzivněji.
Každodenní mírné zavlažování povrchu půdy nemá příliš velký význam. Aby voda pronikla do hloubky, je třeba zálivka vydatnější. Podle odborníků přibližně 20 až 25 litrů na metr čtvereční.

Teplota zálivkové vody

Na závlahu používáme nejlépe vodu provzdušněnou, která je odstátá na slunci, s podobnou teplotou, jakou má půda. Teplota vody by neměla být nikdy nižší než teplota půdy. Pokud je to možné, občas půdu před zavlažováním zkypříme.

Mulčování má své výhody

Aby vláha v půdě vydržela delší dobu, můžeme jí pomoci mulčováním. Nemáme-li dostatek času na pravidelné zavlažování, pak můžeme rostliny ochránit vrstvou mulče; na záhony nasteleme posekanou trávu, slámu či drcenou kůru, štěpku anebo hrubší kompost. Kořeny budou chráněny před přílišným horkem, budou mít dostatek vlhkosti a my navíc ušetříme za vodu.

Nároky rostlin na vláhu

Málo času, málo vody – přesto musíme pěstovaným rostlinám vláhu dodat. Je možné rozhodnout se pěstovat rostliny s menší náročností na zavlažování. Velkou spotřebu má hlavně zelenina, z okrasných rostlin jsou to především letničky.
V období dozrávání plodů nenecháváme půdu příliš proschnout s tím, že ji později zavlažíme vydatně, popukaly by totiž právě zrající plody. Nesmíme také zapomínat, že obvykle na začátku vegetační doby je spotřeba vody vyšší než v době zrání, obecně platí, že druhy s velkými listy potřebují vláhy více než ty s listy menšími, na vláhu je nejnáročnější zelenina (hlavně plodová, ale i košťáloviny a kořenová zelenina), rostliny s delšími kořeny dokáží lépe přežít bez vláhy než ty s kořeny pod povrchem půdy.