zdroj PxHere

JAKÁ RAJČATA BUDEME PĚSTOVAT

In Poradna, Zelenina by walsla

Rajčata pěstují zahrádkáři, zahradníci i velkopěstitelé po celém světě. Na lahodnou chuť vlastních rajčátek se těšíme po celý rok. Jaké odrůdy však zvolit, aby rajčata co nejvíce plodila. Rozhodujeme se podle chuti, barvy velikosti plodů i doby sklizně.

Nejchutnější rajčata

Jak si ale máme vybrat ta nejchutnější a nejlepší rajčata, když je k dispozici desítky jejich odrůd. Jedno je jisté. Rajčata, která si můžeme běžně koupit v supermarketech, se nemohou srovnávat s těmi našimi, která si vypěstujeme na zahrádce, na záhonech či v nádobách, na terase nebo na balkoně. Jsou to vlastní plody, které jsme si vypiplali pomocí kvalitní zeminy, hnojiva a blahodárného sluníčka a starostlivosti. Je však důležité vědět, jakou odrůdu si zvolit, protože ne všechny se hodí pro naše pěstební podmínky.

Rajčata tyčková nebo snad keříčková

Když se začneme rozhodovat jaká rajčata pěstovat, budeme si muset určit, jestli pěstovat rajčata keříčková nebo tyčková. Je to růstové rozlišení rajčat. Na venkovní záhony jsou doporučovány hlavně odrůdy nižší, zatímco ve skleníku či foliovníku pěstujeme rajčata vyššího vzrůstu.

Keříčková rajčata se pěstují jednodušeji

Keříčková rajčata s hlavním výhonem ukončeným květenstvím dorůstají do výšky kolem 1 metru. Dále tu rostou výhony postranní, proto se rajčata nemusí vylamovat a většinou ani nepotřebují oporu, což znamená, že s nimi máme méně práce.

Tyčková rajčata jsou vyšší

Tyčková rajčata dosahují do výšky až 2 metrů, přičemž hlavní výhon neustále roste. Je tedy nutné vylamovat v úžlabí listů boční výhony a nenechat je příliš vyrůst (odlamujeme je sotva dorostou 5 cm). Tyto odrůdy rajčat potřebují oporu (proto se jim říká „tyčková“), ke které rostliny vyvazujeme. Vybereme si tyčky nebo opěrné spirály, na ně se nemusí rajčata vyvazovat. Jsou vhodné pro skleníky a v teplejších oblastech můžeme některé druhy pěstovat i venku.

Truhlíková či balkonová rajčata

Do pěstování oblíbených rajčat se může pustit každý… i ten, kdo nemá zahradu. Určitě si najdeme vhodné odrůdy i pro balkony. Odrůdy balkonových rajčat sázíme do květináče nebo do truhlíku a pochutnávat si pak můžeme na oblíbených plodech po celé léto.