zdroj Pixabay

PŘÍZNAKY NEDOSTATKŮ ŽIVIN V ROSTLINÁCH 1/2

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

I rostliny mohou mít spoustu problémů a pokud jim chceme pomoci, je třeba najít si odborníka či odbornou literaturu a hledat nejvhodnější řešení.

Problémy rostlin a jejich určování

Rostliny mohou být napadeny hmyzem či nějakou chorobou, ale často se také stává, že trpí nedostatkem živin – nebo naopak příliš velkým množstvím živin. Nedostatek živin se projevuje změnou barvy olistění i stonků, případně zkreslení listů. Bohužel však mnoho problémů má podobné příznaky, takže ne vždy se rostliny léčí snadno.

Jak postupovat při zjišťování příznaků

Napřed si nemocnou rostlinu dobře prohlédneme a zjistíme příznaky nemoci. Zbarvení listů či zakrnělý růst mohou být snadnou způsobeny příliš mokrou či podmáčenou půdou. Růst rostlin, květů i plodů zpomaluje přílišný chlad nebo teplo. Rostliny vypadají jako spálené – to je nejspíš důsledek většího množství hnojiva. Protože příčin může být více a my si nebudeme jisti, obrátíme se na odbornou poradnu či zajdeme do zahradnictví, abychom získali správnou diagnózu.

Jaké živiny potřebují rostliny?

Aby rostliny zůstaly zdravé, potřebují nutně ke svému růstu směs živin (dusík, draslík, fosfor, vápník, síra, hořčík ale také bór, měď, železo, mangan, molybden, zinek). Všechny tyto živiny jsou přijímány kořeny rostlin, z půdy je tam přenáší voda.

Základní požadavky rostliny

Jedním z hlavních základních požadavků dostatečné výživy rostlin je tedy voda. A tím druhým je půda s vhodným pH pro pěstované rostliny. Každá rostlina má na pH své nároky. Životadárnými prvky jsou také uhlík, kyslík a vodík – ty jsou potřebné k tvorbě všech organických látek (kyslík samozřejmě i k dýchání).

Příznaky nedostatku některých živin

Vápník potřebuje rostlina ke zdravému růstu a vývoji, je důležitým stavebním prvkem listů i dřeva. Chybějící vápník vede k různým poruchám – strádají listy, vegetační vrcholy i plody. Na listech se objevují kulaté žluté skvrny. Nové listy mají nepravidelný tvar, výhony odumírají. Listy i plody předčasně opadávají. U plodů se objevuje suchá hniloba (hlavně papriky, rajčata), poškození salátových listů, košťálovin, pihovitost jablek… Pokud si změny nevšimneme včas a v listech se už vytvoří otvory, budeme muset postižené listy zastřihnout. Pro běžnou léčbu použijeme jednu čajovou lžíci dolomitického vápna na litr vody.

Příště: dusík, hořčík, fosfor, draslík, sírascens aj.).