zdroj Foliarpak

PŘÍZNAKY NEDOSTATKŮ ŽIVIN V ROSTLINÁCH 2/2

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Poznat někdy příčinu, proč nám rostlina neprospívá, je skutečně obtížné. Příčin může být totiž více a my si mnohdy nejsme jisti, který z prvků rostlinám chybí. Je vhodné obrátit se na odbornou poradnu nebo zajít do zahradnictví či si na internetu najít informace, abychom získali správnou diagnózu.

Příznaky nedostatku některých živin

Dusík podporuje růst výhonů i plodů rostlin, potřebují ho hlavně rychle a slabě rostoucí rostliny, zajišťuje jim zdravou tvorbu zelené hmoty. Nedostatek dusíku poznáme podle zpomaleného růstu, blednutí a žloutnutí listů a nezdravě červeného stonku. Doplněním dusíkatým hnojivem (ledkem) stav rychle (během 1 až 2 dnů) napravíme. Je-li list celý žlutý, odřízneme ho, aby se rostlina zbytečně nevysilovala nápravou stavu. Nadbytkem dusíku jsou rostliny naopak sytě zelené, málo nasazují na květ a rostou dlouho do zimy. Jejich pletiva nevyzrávají a jsou náchylnější podlehnout houbovým chorobám.

Hořčík je součástí listové zeleně, ovlivňuje zdravotní stav rostlin. Chybějící hořčík způsobuje pomalý růst, projevuje se „žloutenkou“ listů (tzv. chloróza či kalcióza) na okrajích bledě žluté až bílé listy a tmavá žilnatina. Jednoduše zvýšíme obsah hořčíku v roztoku živin. Pokud je v živném roztoku hořčíku příliš, vrchní listy začnou růst už nažloutlé a odumírají. V tom případě přidáme do roztoku mangan.

Fosfor je pro rostliny neméně důležitý stavebním prvkem. Je důležitý pro tvorbu květních poupat a opylování květů, vyzrávání pletiv a plodů. Jeho nedostatek se projevuje červenajícími stonky a deformací listů, některé listy mohou být až příliš zelené, starší listy až téměř černé, rostlina málo a pozdě kvete, takže i málo plodí. Nedostatečně vyvinuté plody předčasně opadávají a pokud přece jen stromy rodí, ovoce se často rychle kazí. Postižené listy odstraníme.
Nadbytek fosforu sice urychluje zrání plodů, ale působí předčasné stárnutí rostlin.

Draslík a síra

Draslík zlepšuje jakost, uchovatelnost i chuťové vlastnosti zeleniny a vyzrávání letorostů, podporuje tvorbu zásobních látek v listech. Také nedostatek draslíku může rostlinám způsobit nemalé problémy. Zpočátku dochází jen k mírnému poškození rostlin, později rychle přibývá. Listy se začnou stáčet pod sebe, mezi listovými žilkami žloutnou, od okrajů odumírají, starší listy mohou vypadat jako spálené kolem okrajů. Při velkém nedostatku draslíku zasychají konce výhonů.
Zvýšením množství draslíku (síran draselný) už po 1 či 2 dnech zaznamenáme zlepšení.

Síra se významně podílí na růstu rostlina a prokazatelně zvyšuje výnos, ovlivňuje i kvalitu plodů. Málo síry je jedním z nejzávažnějších problémů. Zjistíme ho podle podivně zažloutlých listů, které vypadají, jako by byly průhledné. Jestliže tento problém zjistíme včas, použijeme listový sprej epsomskou sůl. Pokud zasáhneme včas, rostlina se rychle uzdraví. Kromě toho plní mimokořenově aplikovaná síra funkci i na povrchu rostlin – snižuje nebezpečí napadení rostlin houbovými chorobami (Helmintosporium spp., Peronospora arborescens aj.).