autor B. Barber

BAREVNÁ OKRASNÁ KOPŘIVA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Barevná kopřiva jako malovaná zaujme svými úžasnými listy v nejrůznější kombinaci od zelené, žluté po růžovou, červenou i kaštanovou. Nabízí také celou škálu tvarů a velikostí listů. Doplňuje tak barvy mezi pokojovými rostlinami i v zahradě.

Obdivovaná okrasná kopřiva

Koleus (Coleus) jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny, někdy i keře, které pocházejí z daleké Austrálie a jihovýchodní Asie. V současnosti již existuje více než tisíc různých kultivarů. Pěstují se jako okrasné rostliny pro své atraktivně zbarvené listy.
Oblíbeným druhem, který patří k pokojovým i zahradním okrasným rostlinám je pochvatec šišákovitý, známý spíše jako okrasná či africká kopřiva. (Africkou kopřivu můžeme také najít pod starším latinským názvem Coleus blumei nebo novější pojmenování Solenostemon scutellarioides.)

Africká kopřiva

Nejčastěji se s ní setkáváme v domácnostech, ale v létě se může stát nádhernou ozdobou balkonové výsadby, oživí terasy i záhony na zahrádce, krásně lemuje chodníčky. Tato okrasná kopřiva je zcela nenáročná, takže ji zvládne pěstovat i začátečník. Těžší asi bude vybrat si z bohaté nabídky v zahradnických centrech. Tam najdeme různé kombinace barev, neboť koleus může mít listy až tříbarevné. Smíchávají se tu odstíny zelené, purpurové, oranžové i fialové, ale i růžové, hnědé nebo krvavě červené. A záhon je pak barevným ohňostrojem i bez květů.

Jak pěstovat kopřivu

Pro stanoviště platí jednoduché pravidlo: rostlinám se světlými listy dopřejeme raději světlé místo s dostatkem slunečního svitu. Zatímco rostliny s tmavšími listy dobře snášejí i polostín, můžeme je tedy vysadit pod dřeviny.
I když koleus sucho přečká, během horkých suchých dnů je dostatečná zálivka důležitá, aby byla rostlina krásně zbarvená.
Substrát však nesmí být nikdy přemokřený, musí být propustný a nezapomeneme ani na drenáž.
Africkou kopřivu bychom měli občas přihnojit – ale pozor na velké množství dusíku, které sice podpoří růst, ale listy nebudou dobře vybarvené.
Přezimování: pochvatec šišákovitý venku nepřežije – na přezimování mu doma najdeme světlé místo s teplotou od 12 do 15 °C. Jelikož je okrasná kopřiva milovnicí světla, nevypadá v zimě nejlépe. Když ji však na jaře hluboce seřízneme a přemístíme na světlo, znovu nás potěší novými krásnými listy.
Rozmnožování je možné z odřezků.